Tapusu Olan Evi Elinizden Alabilirler! Tapuda Aile Konutu Şerhi, İpotekli Tapu, Kat Mülkiyeti, İskanlı, İskansız Daire

Tapusu olan herkesi ilgilendiriyor! Konut satışları büyük bir hızla artmaya devam ederken pek çok kişi tapu dolandırıcılığı mağduru olabiliyor. EV alırken, tapuda dikkat edilmesi gerekenler neler?

Emlak Haberleri 06.02.2022 - 08:50 06.02.2022 - 11:36 Gülcan Özer

Konut ve arsa satış rakamları büyük bir hızla artmaya devam ederken gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilere kritik uyarılar peş peşe geldi. Ev sahibi olmak isterken dert sahibi olmamak, arsa yatırımı yapmak isterken tüm parasını kaybetmek istemeyen kişilere kritik uyarı yapıldı. 

Pek çok kişi tapuyu aldığı anda tüm dertlerinin bittiğini sanarken tapu üzerinde yer alan ibarelerin önemi ortaya çıktı. 2021 senesinde tapu davaları için patlama yaşandığı belirtilirken pek çok kişinin tapu üzerinde yer alan ibareleri önemsemediği için parasını ödediği ev, arsa, işyeri gibi taşınmazları kaybettiği açıklandı. Peki, ev alırken nelere dikkat edilmeli, ipotekli tapu alınır mı, tapuda aile konutu şerhi ne demek, iskansız tapu alınır mı, iskanı olmayan evin tapusu olur mu?

İPOTEKLİ EV ALINIR MI, İPOTEKLİ TAPU NASIL ANLAŞILIR?

Günümüzde konut kredisi kullanım miktarının artması ve ipotekli kredilerin rekor kırması ile ipotekli tapuların seviyesi rekor rakamlara ulaşırken vatandaşa uyarı geldi. Bankalar alacaklarına karşılık tapu üzerine ipotek koyarken ipotek tapuda bankanın öncelikli satış hakkı olduğunu göstermektedir. Banka ya da başka bir kişi ve kurum tarafından tapuya konulan ipotekte kişinin itiraz hakkı olmaksızın tapunun satışı yapılabilir. 

ipotekli tapu nasıl anlaşılır

İpotek tapunun üzerinde yazmakta olup aynı zamanda tapu dairesinde görevli memur tarafından da satış işlemi esnasında beyan edilerek alıcı tarafa uyarı yapılır. Ancak, pek çok kişi satışı yapan tarafa güvenerek ödemesini yaparak tapuyu almayı tercih etmektedir. Bu gibi durumlarda alacaklı banka ise banka ile iletişime geçilmesi, satış tutarının ipoteğe konu olan miktarı alacaklı bankaya yatırılmalı, satış sonrasında ise ipoteğin kaldırılması istenmelidir. Aksi durumda banka alacağını tahsil edemezse sizin ödeme yapmanızı dikkate almadan, ipotek hakkını kullanarak evini elinizden alabilir. 

tapu aile konutu şerhi nedir

TAPUDA AİLE KONUTU ŞERHİ NE ANLAMA GELİR?

Bir diğer tapuyu kaybetme nedeni ise aile konutu şerhi konulan tapunun alınmasıdır. Tapuda aile konutu şerhi bulunuyorsa bu durumda şerh koyan eşin itiraz etmesi durumunda satış iptal edilebilir. Bu nedenle satış için diğer eşinde mutlaka rızasının ve onayının yazılı, imzalı olarak alınması gerekir. 

tapu-haberi-manşet-resmi-2

HİSSELİ TAPU ALMAK RİSKLİ Mİ, HİSSELİ TAPU ALMANIN SAKINCALARI NELERDİR?

Tapu iptal davası için açılan en fazla davaların başında hisseli tapular yer almaktadır. Hisseli tapuda ön alım hakkı bulunmakta olup, diğer hissedarların itiraz etmesi durumunda parasını ödeyerek satın aldığınız tapunuzun daha düşük bir ödeme yaparak sizden mahkeme yolu ile geri alınması dahi mümkündür. Bu nedenle hisseli tapu almadan önce diğer hissedarlardan mutlaka yazı alınarak kendilerinin ön alım hakkını kullanmak istemedikleri imzalı olarak kanıtlanmalıdır. 

kat mülkiyeti nedir nasıl anlaşılır

İSKANLI, İSKANSIZ TAPU NEDİR, İSKANI OLMAYAN EV ALINIR MI, KAT MÜLKİYETİ, KAT İRTİFAKI NEDİR, RİSKLERİ NELERDİR?

Bir diğer önemli konu ise kat mülkiyeti ve kat irtifakı konusudur. İskanı olmayan daire tapu satışı için hiçbir yasal engel bulunmamakta olup iskansız daire almanın ise belirli riskleri bulunmaktadır. Belediye iskan vermediği daireyi yıkabilir ya da iskan almak için cebinizden fazla para çıkması gerekebilir. Tapuda iskan belgesi olan dairi için kat mülkiyeti bölümü seçili olup, iskansız daire için ise kat irtifakı yazısı bulunmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@