Tapusu Olan, Evini Satan Herkesi İlgilendiriyor! Devletten 1.725 TL Tapu Harcı Para İadesi Alacağınız Olabilir

Tapu sahipleri ve sahibi olduğu evi satanlara kritik tapu harcı para iadesi uyarısı geldi. Bazı koşullarda tapu harcı muafiyeti ve istisnası uygulanırken buna rağmen ödeme yapanlara para iadesi var!

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 09:25 17.05.2022 - 09:28 Gülcan Özer

Son dönemde konut satış rakamları büyük bir hızla artmaya devam ederken devletin tapu harcı gelirleri de buna bağlı olarak artış göstermişti. Bazı alanlarda devlet teşvik sağlamak amacı ile tapu harcı muafiyeti sağlarken bu hakkı bilmediği için ödeme yapan kişilere ödemiş oldukları paranın iadesi konusunda beklenen emsal karar açıklandı. 

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında tapu harcı ödemesi yapan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir açıklamaya imza atıldı. Milyonlarca kişinin tapu dairesinde yapmış olduğu konut alım satım işlemlerinde muafiyet hakkından haberdar olmadığı için ödeme yaptığı, bu ödeme tutarını ise tek bir dilekçe yazarak geriye almasının önü açıldı. 

TAPU HARCI MUAFİYETİ HAKKI OLAN VE ÖDEME YAPAN KİŞİLERE HARÇ PARASI İADESİ İÇİN EMSAL KARAR AÇIKLANDI! 

Konu hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık tarafından emsal karar açıklandı. Açıklanan karar kapsamında 6306 sayılı Kanun hükümlerinde öngörülen istisnalar kapsamında kalan konutların tapu işlemlerinde ödenen tapu harcı tutarının iade edileceği ilan edildi. 

kdk tavsiye kararı 1

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI MUAFİYETİ İADESİ NEDİR, 6306 SAYILI KANUN KAPSAMI İÇİNDE Mİ?

Son dönemde deprem riski nedeni ile İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilirken bu kapsamda üretilen konutları devlet tarafından teşvik etmek amacı ile 6306 sayılı Kanun hükümlerinde bazı istisnalar tanınmıştır. Bu istisnalar kapsamında muafiyet hakkı olmasına rağmen satın aldığı evin kentsel dönüşüm kapsamında üretildiğini bilmeyen ya da kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti hakkından haberdar olmadığı için ödeme yapanlara para iadesi kararı çıktı. 

kdk tavsiye kararı 2

Alınan karar kapsamında "Dolayısıyla somut olayda, 6306 sayılı Kanun kapsamında inşa edilen binadaki bağımsız bölümün şikayetçiye ilk defa devri işleminin tapu harçtan istisna olduğu ve bu işlem için şikayetçiden tapu ve kadastro harcı tahsil edilmemesi gerektiği halde, söz konusu işlem nedeniyle şikayetçiden tapu ve kadastro harcı tahsil edilerek açık vergi hatasına sebebiyet verildiği sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer verilerek para iadesi yapılacağı ilan edildi. 

tapu-harcı-emsal-karar

TAPU HARCI KENTSEL DÖNÜŞÜM PARA İADESİ ZAMANAŞIMI SÜRESİ NE KADAR, GERİYE DÖNÜK KAÇ YILLIK HARÇ PARASI GERİ ALINABİLİR?

Zamanaşımı kuralı nedeni ile emlak vergisi ve tapu harcı para iadesi için yapılacak olan başvurularda 5 senelik zaman aşımı sınırı uygulanıyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@