Tapusu Olanlar Dikkat! E Devlet Üzerinden Bunu Mutlaka Yapın, Tapunuzdan Olmayın

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü açıklama yaparak tapusu olanları uyardı. Tapusu olanlar dikkat, tapu dolandırıcılığı ihtimaline karşı bunu mutlaka yapın!

Emlak Haberleri 06.05.2019 - 13:25 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü açıklama yaparak tapusu olanları uyardı. Tapusu olanlar dikkat, tapu dolandırıcılığı ihtimaline karşı bunu mutlaka yapın!

Tapusu olanlar için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yeni bir duyuru yayımladı. E Devlet Tapu Telefon Bilgileri Beyan İşlemi Kaydı! Tapusu olan kişilerin mutlaka yapmaları gerekenler arasında yer alan “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” işlemi hakkında TKGM uyarıda bulundu. TKGB internet sitesi üzerinden yapılan duyuru ile tapusu olan herkesin mutlaka e devlet üzerinden tapu telefon bilgileri beyan bölümünden cep telefonu numaralarını kayıt etmeleri istendi. Yayımlanan açıklama metninde "Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına "Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde ... Tapu Müdürlüğü'nde ... sıra no ile ... işlem yapılmaktadır" şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor" ifadelerine yer verildi. Son Dönemde Sahte Evraklarla Tapu Üzerinden Satış İşlemleri ArttıNe yazık ki son dönemde tapu daireleri üzerinden sahte evraklarla yapılan satış işlemlerinde büyük artış yaşandığı dikkat çekiyor. Tapu sahipleri adına düzenlenen sahte evraklarla taşınmaz satışları yapılıyor. Özellikle de atıl durumda olan yatırım amaçlı tarlalar ve işyerleri gibi taşınmazlar hedef alınırken vatandaş kendi tapusunun satıldığın bazen tesadüf eseri öğreniyor. Bu nedenle tapunuz üzerinde adınıza yapılan bir işlem olduğu anda size hemen uyarı mesajı gönderen bu kayıt sistemi büyük önem taşıyor. Çünkü anında işlemden haberiniz olduğu için sürece sizin yetkiniz dahilinde değilse itiraz edebiliyor ve satışı hemen durdurabiliyorsunuz. e-Devlet Üzerinden Hangi Tapu İşlemleri Yapılabiliyor?Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Belge Doğrulama, Tapu Taşınmaz Beyan, Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı, “Kimlik Doğrulama Hizmetleri Başlığında” Satış İşlemi Başvurusu, Tapu Kayıt Belgesi, Tusaga-Aktif Sistemi Kullanıcı İşlemleri, Web Tapu İşlemleri, “Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığındaysa; Satış İşlemi Başvurusu ve Tapu Kayıt Belgesi işlemleri e devlet üzerinden yapılabiliyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@