Tapusu Olanlar Hemen Kontrol Etsin! İskansız Ev, Kat İrtifakı, Mülkiyeti Tapulu Konut Alanlar Eviniz Yıkılabilir

Konut satışları her geçen gün artmaya devam ederken tapusu olanlara kritik uyarı geldi! İskansız ev almanın sakıncaları neler, iskansız tapu nasıl anlaşılır, kat irtifakı nedir, para cezası var mı?

Emlak Haberleri 01.05.2022 - 16:15 01.05.2022 - 16:22 Gülcan Özer

Ev sahibi olmak isteyenlere, evi olanlara çok kritik tapu uyarısı yapıldı. Ev almadan önce yapılması gerekenler arasında en önemlilerden biri olarak gösterilen tapu kontrolünde kat irtifakı ve kat mülkiyeti uyarısı yapılırken evi olanlara da tapularını hemen kontrol etme çağrısı yapıldı. 

Pek çok kişi konut alırken evin sadece tapusu olmasına önem verirken emlak uzmanları tapusu olan evlerin dahi tapuda yer alan ibareye göre yıkılabileceği ya da yüksek para cezası ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu. Peki, iskanlı tapu nedir, iskansız tapu nasıl anlaşılır, iskanı olmayan ev alınır mı, iskansız ev almanın sakıncaları nelerdir?

İSKANLI EV NE DEMEK, İSKANI OLAN TAPU NASIL ANLAŞILIR?

İskanı olmayan evin alınmaması önerilirken bir evin iskanı olup olmadığı tapu üzerinde yer alan ibareden de anlaşılabilmektedir. Bir evin iskanı olması evin inşaat ruhsatına uygun olarak yapıldığı ve tamamlandığını göstermektedir. Tapuların üzerinde kat irtifakı ve kat mülkiyeti ibaresi yer almakta olup, kat mülkiyeti ibaresinin işaretli olması durumunda bu evin iskanı olduğu anlamına gelmektedir. 

kat mülkiyeti tapusu

KAT İRTİFAKI NEDİR, İSKANSIZ EV ALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Evin tapusunun üzerinde kat irtifakı yazılı bölümün seçili olması durumunda bu evin iskansız olduğunu gösterir. Kat irtifakı tapulu ev almanın pek çok riski bulunmaktadır. Çünkü teknik olarak iskan belgesi verilmeyen ev belediye tarafından yarım olduğu ve henüz tamamlanmadığı anlamına gelmektedir. 

kat irtifakı tapusu

Kat irtifakı olan tapularda bir sorun olduğu kabul edilir ki bu sizin aldığınız bölümün kaçak olması riski ortaya çıkarır. Böyle bir durumda evinizin yıkılması ya da kaçak yapı nedeni ile para cezası kesilmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. 

yeni tapu renkleri-1

İSKANI OLMAYAN BİNA, EV YIKILIR MI, PARA CEZASI VAR MI?

Konuyu değerlendiren Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu "İskânlı/kat mülkiyetli tapulu olarak dairesini alan vatandaşlarımız, belediyenin verdiği para ve yıkım cezalarıyla muhatap olabiliyorlar. Yüklenici iskânı aldıktan sonra, bu imara aykırılıkları yapabiliyor. Bu aykırılıklara rağmen iskân almış olabiliyor. Ama malik olarak para cezası ve yıkım kararı size geliyor" diyerek iskanı olmayan binalar için kritik uyarı yaptı. 

İSKANSIZ KONUT ALINIR MI, İSKANI OLMAYAN EVİN SAKINCALARI NELER?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@