Tapusu Olanlar Hemen Kontrol Etsin! Tapuda Bu İbare Varsa Evinizi Elinizden Alabilirler

Tapusu olanlara kritik uyarı geldi. Tapuda ipotek varsa eviniz elden gidebilir! Tapusu olanlar hemen kontrol etsin. Tapuda ipotek var mı nasıl öğrenilir, sorgulama nasıl yapılır?

Tapusu Olanlar Hemen Kontrol Etsin! Tapuda Bu İbare Varsa Evinizi Elinizden Alabilirler

Milyonlarca tapu sahibine kritik uyarı geldi. Ne yazık ki pek çok kişi tapu işlemlerinde alım satım esnasında imza atarken bazı önemli detayları haklarında bilgi sahibi olmadığı için dezavantajlı duruma düşmektedir. Özellikle de ipotekli tapu satışı konusunda riskler son derece büyüktür.

Günümüzde konut kredisi ile yapılan ipotekli ev satışlarının artması ve ipotekli ihtiyaç kredisi kullanım oranın rekor kırması ile üzerinde ipotek şerhi olan tapu sayısı rekor kırmıştı. Konut satış rakamlarının da rekor kırması ile tapuda ipotek konusu daha da önemli bir hal alırken emlak uzmanları ev almak isteyenleri uyardı.

PARASINI ÖDEYEREK ALDIĞINIZ TAPUNUZ ELDEN GİDEBİLİR!

Ülkemizde taşınmaz alım satım işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM daireleri üzerinden yapılmakta olup bu işlemlerde tapu devri yanı sıra tapu ipotek işlemleri de yapılmaktadır. Tapunun üzerinde ipotek şerhi bulunması durumunda tapu memuru bu şerhi alıcı tarafa belirtir. Ancak pek çok kişi bu şerhi önemsememektedir.

tapu ipotek sorgulama ekranı

ÜZERİNDE İPOTEK OLAN EV SATILABİLİR Mİ, KONUT KREDİSİ ÇEKİLEREK ALINAN EV SATILIR MI?

Evet, tapunun üzerinde ipotek olması satışı konusunda bir engel değildir. Yasal olarak üzerinde ipotek olan konutun satışı konusunda bir engel yoktur. Ancak, ipotekli ev almanın riskleri vardır ve bu evi alan kişi riskleri de yüklenmiş olur. Bu tip satışlarda alıcı tarafın mutlaka satış işlemi sonrasında parayı öderken ipoteğe neden olan borcun kapatılmasını yani tapunun üzerinden ipoteği kaldırma şartı koşması önerilmektedir.

ipotekli tapu sorgulama

TAPULU EVİNİZ ELDEN NASIL GİDER, BANKA İPOTEKLİ EVİ SATABİLİR Mİ?

Evet, bankalar üzerinde ipotek koydukları taşınmazı satma hakkına sahiptir. Banka ipoteğe konu olan alacağını tahsil edemediği takdirde taşınmazı satarak alacağı tahsil yoluna gidebilir. Üstelik borçlunun başka taşınmazı olması ya da borcunu başka şekilde tahsil etme imkanı olsa da ilk olarak taşınmazı satışa gidebilir.

Pek çok kişi ne yazık ki bu nedenle mağdur olmakta olup satın aldıkları evi bankalar tarafından ellerinden alınan kişiler büyük bir şok yaşayarak maddi zarara uğramaktadır. E-Devlet üzerinden tapunuz üzerinde ipotek olup olmadığını sorgulayabilir, yine tapu müdürlükleri üzerinden de bilgi edinebilirler.

İPOTEKLİ EV ALMANIN RİSKLERİ NELER, İPOTEKLİ EV ALINIR MI?