Tapusunu Kaybedenler Yeni Tapuyu Nasıl Çıkarır?

Tapusunu kaybeden ya da kullanılmayacak hale gelen kişiler yeni tapuyu nasıl çıkaracakları konusunda çelişki yaşıyor. Haberimizin devamında yeni tapunun nasıl çıkartılacağına dair bilgileri verdik.

Emlak Terimleri 02.03.2022 - 17:51 02.03.2022 - 17:52 Büşra Uluşen

Vatandaşlar, Tapu Sicil Müdürlükleri tarafından satış işlemlerinin tamamlanması ardından verilen tapunu kaybedilmesi durumunda endişe yaşıyor. bir daha tapu çıkaramayacağını düşünenler için emlak365.com olarak güzel bir haberimiz var. Tapunun kaybedilmesi durumunda yeniden çıkarılması mümkün oluyor. Peki yeni tapu nasıl çıkarılır?

KAYBEDİLEN TAPUNUN YENİSİ NASIL ÇIKARILIR?

Tapu, bilindiği üzere bir taşınmazın sahibinin kim olduğunu gösteren ve üzerinde söz konusu taşınmaza ilişkin bilgilerin yer aldığı bir belgesidir. Taşınmaz sahipleri için tapu oldukça önemlidir. Tapunun kaybolması ya da hasar görerek kullanılmayacak duruma gelmesi halinde ilgili mercilere başvurularak yeni tapu çıkarılması mümkün olmaktadır. 

Yeni tapu çıkarılabilmesi için mülk sahibinin ilgili Tapu Müdürlüğüne giderek bizzat başvuruda bulunması gerekiyor.  Tapu işlemlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için tapu dairesine nüfus cüzdanı ve 1 adet fotokopisi ile başvurmak gerekmektedir. Taşınmaza ait ilave bilgilerin bildirilmesine gerek kalmadan yalnızca TC kimlik numarasıyla taşınmazın yeri ve özellikleri gibi bilgiler saptanabiliyor. 

yeni tapu

Tapu yenileme işlemlerini sadece taşınmazın sahibi yapabilmektedir. Taşınmazın sahibi hayatını kaybetmiş ise mirasçılar, mirasçılık belgesi ve veraset ilamı ile yeni bir tapu çıkarabilmektedir. 

492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 17. pozisyonunca yeni tapu çıkarılmasında harç tahsil edilmektedir. Buna ek olarak 6544 sayılı kanuna ekli tarifeye göre döner sermaye ücreti de alınmaktadır. Yetki alanı dışı işlemlerde ise bu ücret fazlalaşarak döner sermaye ücretinin iki katı tahsil edilmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@