Tapusuz Arazi Mülk Edinilebilir Mi, Tapu Çıkarılır Mı?

Tapusu olmayan bir arazi için vatandaşlar mülk edinip edinemeyeceklerini merak ediyorlar. Tapusuz bir arazi için hangi yollarla tapu çıkarılabilir? Tapusuz araziye tapu çıkarmanın şartları nedir?

Emlak Haberleri 01.02.2022 - 20:16 01.02.2022 - 20:16 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de arazilerin çok büyük bir kısmı için kadastro işlemi uygulandığından mülkiyet konusu büyük bir oranda halledilmiştir. Ancak yine de bazı şehirlerde az sayıda olsa da tapusu olmayan ve mülkiyetinin kime ait olduğu netleştirilmemiş araziler bulunmaktadır. Bu arazilerin mülkiyetlerinde herhangi bir değişim yapılıp yapılamayacağı merak ediliyor. Tapuısuz bir arazi için hangi işlemler yapılabilir? Tapusu olmayan bir araziye tapu çıkarılabilir mi? Çıkarılacak olan tapuyu kendis ismine tescil ettirmek isteyen vatandaşlardan hangi şartlar aranmaktadır?

TAPUSUZ ARAZİLERE TAPU VERİLİR Mİ?

Tapusuz arazilere tapu verilip verilemeyeceğine dair net ve keskin kaideler bulunmamaktadır. Bir arazinin tapusu yoksa, kadastro işlemi uygulanmamışsa o araziye dair tapu işlemi yapılabilir. Ancak bu işlem yapılırken bazı şartların yerine getirilmesi beklenir. Kolay bir şekilde tapusuz arazilere tapu çıkarılamadığı gibi bu işlemin imkansız olduğu da söylenemez. Peki bir tapusuz arazi için nasıl tapu çıkarılıp tescil edilebilir.

TAPUSUZ ARAZİLERE TAPU ÇIKARMANIN YOLU

Tapu kayıtlarında yeri olamayan bir tapusuz araziye tapu çıkarabilmek için bu talepte bulunanlar mülkiyet iddialarını temellendirmek zorundadırlar. Bunun resmi bir belge ile ispat edilmesi oldukça zordur. Ancak uzun süreli kullanımlar mülkiyet iddiası olarak değerlendirilmektedir. 20 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde bir araziyi kullanan ve bu durumu şahitlerle ispat edenler o arazi için tapu çıkarabilme imkanına sahiptirler. Ancak burada oldukça kapsamlı bir araştırma yapılmaktadır. Eğer aynı arazi için bir başka mülkiyet iddiası varsa, miras söz konusu olmuşsa tapu çıkarma işlemleri oldukça uzun sürmektedir. Böyle bir durumda kullanım gerekçesi ise tapusuz arazinin kullanımı yapan kişiye tescil edilip tapu çıkarılması da oldukça zor bir ihtimaldir.

DEVLETE AİT ARAZİYE KULLANIM GEREKÇESİYLE MÜLK EDİNİLMESİ

Devlete ait olan bir arazinin oldukça uzun yıllar boyunca kesintisiz bir şekilde aynı kişi tarafından kullanılması durumunda o vatandaşlara bazı imkanlar verilmektedir. Bu arazilerin satın alınması durumunda öncelik hakkı kullanımı yapan vatandaşlara verilir. Devlet tarafından oldukça makul fiyatlarla satın alınabilecek bu arazilerin tapulandırması ve tapu tescil işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu tapu işlemlerinin bozulması da hukuken pek mümkün değildir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@