Tapusuz Arazide Ev Yapılır Mı, Yapılırsa Ne Olur?

Taşınmazlarla alakalı bazı özel durumlarda yasaların ne şekilde işleyeceği merak konusu oluyor. Mesela tapusuz araziye ev yapılır mı? Tapusuz araziye ev yapılırsa ne olur? 

Emlak Haberleri 20.11.2021 - 21:00 20.11.2021 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de mülkiyet hukuku devlet tarafından güvence altına alınmıştır. Bu doğrultuda özel mülkiyet de yasal güvence ile korunmaktadır. Özel mülkiyette hak sahipliği ise tapu kayıtları ile ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı taşınmazlar çeşitli nedenlerden dolayı tapusuz olabiliyor. Peki tapusuz bir arazi üzerinde ev yaptırmak mümkün mü? Tapusuz arazide ev yaptırılırsa sonuçları ne olur, daha kolay tapu alınır mı? 

TAPUSUZ ARAZİLERDE MÜLKİYET BELİRLENMESİ NASIL OLUR?

Tapusuz arazi üzerinde ev yaptırma imkanı ile alakalı değerlendirmelerden önce o arazinin mülkiyet haklarının kimde olduğuna bakılmalıdır. Bahsi geçen arazi devlete aitse başka bir süreç, kişiye aitse başka bir süreç işletilmektedir. Tapusuz bir arazide hak iddiasında bulunanlar bu haklarını profesyonel hukuki destek alarak işletmelidirler. Bu konuda çok farklı değişkenler etkili olmaktadır. 

Tapusuz bir arazinin mülkiyetinin bir kişiye tescil edilebilmesi için öncelikle o arazi için herhangi bir kişi hak iddiasında bulunmamalıdır. Haklı gerekçeyle hak iddiasında bulunan olursa tapusuz arazinin mülkiyeti devredilemez ve o araziye tapu çıkartmak kolay olamaz. 

Tapusuz araziyi 20 yıl gibi uzun bir süre kullanan vatandaşlar mülkiyet hakkı iddiasında bulunarak kendilerine tapu verilmesine dair başvuru yapabilirler. Bu durumda o arazi için herhangi bir mülkiyet iddiasında bulunan yoksa genellikle tapusuz arazi kullanımı yapan vatandaş adına tescillenir ve tapu verilir. Bunun için de belirli süreçlerin işletilmesi gerekir. 

TAPUSUZ ARAZİDE EV YAPILIR MI?

Tapusuz bir arazide ev yaptırmak ilkesel olarak hukuken mümkün değildir. Tapusu olmayan bir arazide yapılan ev için tapu süreçleri işletilemez. Ev yapılsa dahi kaçak duruma düşer ve her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalınır.

Tapusuz arazide ev yapılması durumunda o arazi için hak sahibinde bulunanlar haklı bulunurlarsa o evin yıkılmasını sağlayabilirler. Bu da tapusuz arazide ev yapanlar için çok büyük maddi, kayıp anlamına gelmektedir. Ayrıca kaçak yapılaşmadan dolayı da farklı cezalar ile karşılaşılabilir. Bundan dolayı da tapusuz arazide ev yapmak mantıklı bir yatırım olmayacaktır. Bir arazide ev yaptırmak için önce tapu ile mülkiyet hakkı net şekilde belirlenmelidir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@