Tapusuz Araziye Tapu Çıkarmanın Yolu! 20 Yıl Ayrıntısına Dikkat!

Tapusuz araziye tapu çıkarılır mı? Tapusu olmayan bir arazi için tapu çıkarılmak istenirse hangi yollar izlenmelidir? İşte tapusuz araziye tapu çıkarmanın yolu...

Emlak Haberleri 30.11.2021 - 01:07 30.11.2021 - 01:07 Engin Uzunoğlu

Tapusuz araziler çok sayıda vatandaşın ilgi alanına giriyor. Herhangi bir taşınmaz sahibi olmayanlar tapu sahibi olmadan bazı araziler üzerinde tasarruf hakkı kullanabiliyorlar. Devlete veya herhangi bir vatandaşa ait olan ama kadastro uygulanmadığı için tapulandırılmayan veya başka nedenlerle tapusu çıkmamış arazilere tapu çıkarılıp çıkarılamayacağı merak ediliyor. Bu konuda farklı uygulamalar bulunmaktadırç Tapusuz araziye tapu çıkarılır mı?

TAPUSUZ ARAZİYE TAPU ÇIKARILIR MI?

Tapusuz araziye tapu çıkarılması imkansız olarak değerlendirilebilecek, hukuken önü kesilmiş bir mesele değildir. Tapusu olmayan arazilere tapu çıkarılması ve bu arazilerin yeni sahipleri adına tescil edilmesi mümkündür. Ancak bu durumun hem katı şartları hem de kapsamlı yolları bulunmaktadır. Her tapusuz araziye kolay bir şekilde tapu çıkarılamaz. Peki hangi yollarla tapusuz araziye tapu çıkarılabilir?

TAPUSUZ ARAZİYE TAPU NASIL ÇIKARILIR?

Bir tapusuz araziye tapu çıkarabilmek için aranan ilk şart o arazinin kullanımının kim tarafından yapıldığının tescilidir. Bir arazi eğer 20 yıl kesintisiz bir şekilde aynı kişi tarafından kullanılırsa o kişi o araziye tapu çıkarma hakkına sahiptir. ANcak burada çok önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Arazi devlete aitse süreç oldukça kolay tamamlanır. Ancak herhangi bir vatandaşa ait olduğu tespit edilen bir tapusuz araziye tapu çıkarmak için uzun hukuki süreçlerin tamamlanması gerekir. 

Devlete ait tapusuz arazileri 20 yıl kullanan vatandaşlar bu arazileri satın almak için öncelik hakkı elde ederler. Ücreti karşılığında bu araziyi satın alıp tapu çıkarılabilir. Bu hakkın elde edilebilmesi için 20 yıldır kullanımının aynı kişi tarafından yapılıyor olması gerekir. Bu şekilde yapılan tapu işlemlerinin iptali için ise mahkeme yolu tamamen kapalıdır. Oldukça garantili bir tapulandırma olan bu işlem ile sık sık karşılaşılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@