Tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi Kapılarını Açıyor!

1948 yılında kurulan Atlas Sineması Türk sinemasının en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilirken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmasına alınmıştı.

Tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi Kapılarını Açıyor!

1948 yılında kurulan Atlas Sineması Türk sinemasının en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilirken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmasına alınmıştı. Yürütülen çalışmalar kapsamında beklenen gün geldi ve 2 senelik çalışmanın sonucunda Tarihi Atlas sineması ile Sinema Müzesi için açılış yapılacağı duyuruldu.

ATLAS SİNEMASI AÇILIŞI BUGÜN YAPILACAK!

2 senedir devam eden titiz restorasyon çalışması sonrasında sonuna gelinen Atlas Sineması açılışı bugün yapılacak. Hafta sonunu İstanbul'da geçireceğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi açılışına katılacak.

Tarihi sinemanın açılışına koronavirüs tedbir kararları kapsamında sınırlı sayıda kişinin katılması beklenirken özellikle de Türk sinema tarihine damga vuran isimlerin davet edilmesi bekleniyor. Açılış bugün akşam saatlerinde yapılacak ve davetli isimlerin katılımları ile tarihi Atlas Sineması bir kere daha perdelerini açacak.

ATLAS SİNEMASI NEREDE?

Türkiye'nin en önemli kültür merkezleri arasında yer alan Atlas Sineması İstanbul'da yer alıyor. İstanbul'un Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer alan İstiklal Caddesi üzerinden yer alıyor. İstiklal Caddesi'nde 1948 yılında kurulan Atlas Sineması adını içerisinde yer aldığı pasajdan alıyor.

Türk sinema tarihinin en eski ve köklü sinema salonlarının arasında yer alan Atlas Sineması 70 yıllık tarihi ile büyük bir öneme sahip bulunuyor. Yılların getirdiği etki ile eskiyen ve yıpranan sinema salonu tadilata alınmış, restorasyon çalışmaları ile yenilenmesine karar verilmişti.

SONRAKİ HABER