Tarihi Horhor Hamamı Rekor Fiyatla Satışa Çıkarıldı!

1562 senesinde Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan ve halen aktif olarak kullanılmaya devam edilen tarihi Horhor Hamamı rekor fiyatla satışa sunuldu. Tarihi hamamın 22 mirasçısı tarafından satışa sunulduğu belirtilirken satış fiyatı ise 29 milyon lira olarak ilan edildi.

EMLAK MAGAZİN 12.06.2021 - 17:00 12.06.2021 - 17:00

Son dönemde İstanbul'da tarihi yalı ve konakların satış ilanları artarken bu ilanlara bir yenisi daha eklendi ve İstanbul'un en önemli tarihi eserleri arasında gösterilen Horhor Hamamı satışa çıkarıldı. Kanuni Sultan Süleyman döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran ve hala aktif olarak kullanılmaya devam eden Horhor Hamamı yasal mirasçıları tarafından satışa çıkarıldı. 

TARİHİ HORHOR HAMAMI 29 MİLYON LİRALIK FİYATLA SATIŞA ÇIKARILDI! 

1562 senesinde Kanuni Sultan Süleyman döneminde Has Odabaşı Behruz Ağa tarafından 638 metrekare büyüklüğe sahip olan arsa üzerinde inşa ettirilen hamam o dönemde halka değil Osmanlı Sarayı'nda yaşayan ve görev alan elit kişilere hizmet verilen tarihi hamam toplamda 3 kattan ve 30 odadan oluşuyor. 

Tarihi hamamın bugünkü sahipleri hamamın satışı için 29 milyon lira talep ediyorlarl. 

TARİHİ HORHOR HAMAMI KİMİN, KİME AİT, SAHİBİ KİM?

Hamamın dördüncü kuşak sahibi olduğunu belirten Turgay Kurt hamamın 1917 senesinden bu yana kendilerine ait olduğunu belirterek hamamın ilk olarak dedesinin annesinin satın aldığını onlardan da kendilerine kadar 4 kuşaktır işletildiğini belirterek şu anda 22 hissedar olduğunu söyledi. 4 ailede 22 mirasçı bulunduğunu belirten Kurt bir sonraki jenarasyona geçiş yapılması ile ortak sayısının 69 kişiye çıkacağını belirterek kendilerinden sonraki kuşağın da böyle bir sorumluluk altına girmesini istemediklerini belirterek hamamı satışa çıkardıklarını söyledi. Aksaray Meydan Projesi ile hamamın değerinin daha da artacağını belirten Kurt yapılacak restorasyon ile tarihi hamamın tekrar canlanacağını dile getirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@