Tarihi Rekorunu Kıran Bitcoin Sert Düştü! BTC Neden Düşüyor?

Yatırım fonu haberleri sonrası rekor yükseliş performansı gösteren Bitcoin oluşan iyimser havanın dağılması ile sert düşüş yaşadı. Yaşanan düşüş ile 60 bin dolar altını gördü.

Finans 16.11.2021 - 17:00 16.11.2021 - 17:00 Gülcan Özer

ProShares tarafından verilen yatırım fonu ETF haberi ile uçuşa geçen Bitcoin yükseldiğinden çok daha hızlı bir şekilde düşüşe geçti. ABD Başkanı Joe Biden tarafından açıklanan dev alt yapı paketi sonrası yaşanan sert düşüş söz konusu paketin regülasyon ve vergiler ile ilgili endişeleri arttırmasına bağlandı. 

Yaşanan düşüşün etkisi ile Bitcoin 60 bin doların altını kısa süreli de olsa test ederken böylelikle Kasım ayından bu yana ilk kez 60 bin dolar seviyesinin altını görmüş oldu. Konu hakkında yapılan değerlendirmelerin tümünde ise söz konusu düşüşün düzeltme hareketi olduğu ifadesine yer verildi. 

1 BİTCOİN KAÇ DOLAR OLDU, BTC NE KADAR?

Yaşanan düşüş hareketini değerlendiren Kripto Para Borsası Luno’nun Genel Müdürü Vijay Ayyar yaşanan sert yükselişlerin ardından bu tip düzeltme hareketlerinin zaten beklendiğini belirterek yaşananları uzun bir ralli hareketinden sonra yaşanan olağan bir düzeltme hareketi ve sağlıklı bir geri çekilme olarak değerlendirdi. 

bitcoin 16 kasım

Bitcoin yaşanan geri çekilmenin ardından anlık olarak 60 bin dolar seviyesinin altını test ederken altından yeniden 60 bin 427 dolar seviyesine çıkarak kritik seviyenin hemen üzerinde tutunmayı başardı. 2021 senesinin başından bu yana nerede ise değerini ikiye katlayan bitcoin kripto para piyasısının kendisinden sonra en çok işlem gören ikinci para birimi olan Ethereum fiyatını ise nerede ise 6'ya katlamış oldu. Son dönemde yaşanan hızlı yükseliş ise ProShares tarafından iborsa yatırım fonlarının (ETF) işleme alınması olarak gösterilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@