Tarım Bakanlığı Kinder Markalı Ürünleri Toplatma Kararı Aldı

Bir süredir salmonella bakterisi ile gündeme gelen Kinder markası için Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan son dakika kararı geldi. Bakanlık, Kinder markalı ürünlerin toplatılmasına karar verdi.

Gündem 21.04.2022 - 17:01 21.04.2022 - 17:01 Gülşah Konuk Akın

Bir süre önce Avrupa'da kinder sürpriz yumurtalarda salmonella isimli bir bakterinin tespit edildiği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı da açıklama yaparak bu ürünlerin tamamına salmonella bakterisi analizi yapılıp sonra ithal edilmesine karar verildiğini duyurmuştu. Avrupa'da bazı ülkelerde Kinder Sürpriz yumurtaların toplatılmasına karar verilmişti. Türkiye'de ise ürünlerin toplatılmasına ilişkin bir karar çıkmamış sadece bakteri analizi yapılmasına karar verilmişti.

Bakanlığın analiz yapacağı ürünler listesi de Kinder Sürpriz Yumurta, Kinder Mini Eggs, Kinder Schokobons, Uovo Maxi, Kinder Mix, Kinder Circus, Kinder Happy Moments, Mix Cross Cat Kinder ve Mixed Patisserie PRA olarak açıklanmıştı.

kinder

BAKANLIK ÜRÜNLERİ TOPLATMA KARARI ALDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada ürünlere analiz zorunluluğu getirildiği bildirilirken son dakika açıklaması geldi. Bakanlık Kinder markalı Schoko Bons isimli ürünün iki partisi için toplatma kararı aldı. Toplatılacak ürünler için belirlenen son tüketim tarihleri 8 Temmuz 2022 ve 15 Temmuz 2022. Toplatma kararı alınan ürünlerin Belçika'da üretildiği de açıklandı.

Yine yapılan açıklamada Kinder markalı bazı ürünlerde tespit edilen salmonella bakterisine ilişkin gelişmelerin yakından takip edildiği, bu zamana kadar yapılan incelemelerde Türkiye'de denetimler ve numunelere göre bakteriye rastlanılmadığı, Avrupa Birliği tarafından salmonella bakterisine ilişkin gelişmelerin diğer ülkelerin de bilgisine sunduğu belirtildi.

Salmonella bakterisinin belirtileri arasında ishal, ateş, bulantı ve kusma, karında şiddetli kramp bulunuyor. Hastalığı çoğu kişi hafif atlatırken bağışıklık sistemi zayıf olan bazı kişilerde daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. 

Emlak365.Com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@