Tarla Arazisi Üzerine Ev Yaptırmak İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Tarla vasfındaki arazilerin üzerin ev yaptırmak için hangi şartların arandığı merak ediliyor. Tarlaya ev yaptırma şartları nelerdir? 

Emlak Haberleri 23.04.2022 - 01:47 23.04.2022 - 01:47 Engin Uzunoğlu

Tarla vasfında bir araziye sahip olan vatandaşlar mülkleri üzerinde ev yaptırmak istemektedirler. Ancak özel koşullar nedeniyle bu arazilerin üzerine vatandaşlara ev yaptırma hakkı verilmemektedir. Tarla niteliğindeki bir arazi üzerine ancak belirli şartlar eşliğinde ev yaptırma izni verilmektedir. Peki tarlaya ev yaptırılacaksa bunun şartları nelerdir? Her tarla üzerine ev yaptırmak mümkün müdür? Tyarla vasfındaki arazilere neden ev yaptırma izni çok zor veriliyor? 

TARLAYA EV YAPTIRMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bir tarla niteliğindeki arazi üzerinde ev yaptırmak için öncelikle gerekli imar izni alınmalıdır. Bu imar izni yapılacak evin niteliğini de belirleyeceği için oldukça önemlidir. Eğer imar izni alınmadan tarla üzerine ev yaptırılırsa bu ev kaçak yapı olarak değerlendirilecektir. Böyle bir durumda da o evin yıkım kararı verilebileceği gibi yaptıran kişiye de çeşitli cezai müeyyideler uygulanmaktadır. 

Öncelikle tarlaya ev yaptırmak için bağlı bulunulan belediyeye başvurulması gerekir. Tarlanın imara açık olduğuna dair belgeler toplanarak bu başvuru yapılır. Aranılan şartlar ise şunlar olacaktır:

-Yapılacak olan ev toplam tarla arazisinin büyüklüğünün yüzde 5’ini geçmemelidir.
-Yapılacak olan evin yola mesafesi 5 metreden yakın olmamalıdır.
-İnşaat alanı olarak ayrılacak alan 250 metrekareden büyük olmamalıdır.
-Yapılacak olan ev en fazla 2 kat olmalıdır.

TARLA ARAZİSİ ÜZERİNE NEDEN EV YAPIMINA ZOR İZİN VERİLİYOR

Tarla arazileri tarımsal üretim için oldukça önemlidir. Tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması ise kanunen yasaktır. Tarımsal üretimi sekteye uğratmamak için tarla üzerine ev yaptırma izni oldukça zor verilmektedir. Bu konuda ek tedbirler de alınmaktadır. Örneği tarımsal arazilerin miras yoluyla bölünmesi ve böylelikle belirlenen alt sınırlara düşmesi de yasalarla engellenmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@