Tartışma Konusu Olan Sarıklı Amiral TSK'dan İhraç Edilecek Mi?

Türkiye'de büyük tartışmalara neden olan “Sarıklı Amiral” konusu hakkında yaşanan son gelişmeleri Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında kaleme aldı. Sarıklı Amiral, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilecek mi?

Tartışma Konusu Olan Sarıklı Amiral TSK'dan İhraç Edilecek Mi?

Türkiye'de son günlerde Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi hakkında bildiri yayınlayan emekli amiraller kadar görevde bulunan bir Amiral rütbeli Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun üniformasının üzerine giydiği sarık ile görüntü vermesi tartışılıyor. Bu Sarıklı Amiral konusunda atılan adımların sonuçları da merakla bekleniyor.

SARIKLI AMİRAL İHRAÇ EDİLECEK Mİ?

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında “Sarıklı Amiral” konusu hakkındaki son gelişmeleri aktardı. Abdulkadir Selvi'nin iddiasına göre Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın gazetecilerin de katıldığı bir basın turunda bu konuyu gündeme getirdi. Abdülkadir Selvi yazısında, “Sarıklı Amiral konusun çokça tartışılıyor. Verilen görüntü Türk Silahlı Kuvvetleri'ni rahatsız etmiş. Sarıklı Amiral'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edileceğine dair bir izlenim edindim. İşin sonuçlanması için yalnızca hukuki prosedürlerin tamamlanması bekleniyor.” dedi.

Yazısının devamında konunun ayrıntılarını Abdülkadir Selvi şu şekilde açıkladı:

“Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Kara Havacılık Komutanlığı'nda kurulan bir üs bölgesine düzenlediği ziyarete katıldık. Bakan Akar'a Sarıklı Amiral konusunu da sorma fırsatı elde ettik. Bakan Hulusi Akar'ın ifadelerine göre bu Sarıklı Amiral olarak bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri Mensubu sözleşmeli statüdeymiş. Açılan soruşturma gereği Sarıklı Amiral'den savunması istenmiş. Bu savunma generallerle amirallerin soruşturmalarını yürüten birim tarafından değerlendirilecekmiş. Bunun ardından karar verilecekmiş. Benim edindiğim intiba ise Sarıklı Amiral'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ihraç edileceği yönünde oldu.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün Sarıklı Amiral konusunda, “Biz geçmişte cübbelerini giyerek seçilmiş hükümete karşı düzenlenen mitinglere katılan rektörlere demokrasi ve hukuk adına karşı çıkmıştık. Cübbeleriyle brifinglere katılan yargı mensupları demokrasi ve hukuk adına eleştirilmiştir. Üniformalarıyla milli iradeyi çiğneyenler demokrasi ve hukuk adına eleştirilmiştir. Bizim TSK'nın disipliniyle bağdaşmayacak fotoğraf veren askere olumlu bakmamız mümkün değildir. Bu münferit bir olaydır. O fotoğraf yayınlanır yayınlanmaz TSK soruşturma başlatmış ve sonuca bağlamıştır. Milli Savunma Bakanımız da gerekeni yapacaktır.” açıklamasını yaptı.