Tasarruf Finansman Evim Mağdurları İçin Yeni Torba Yasa Geliyor

BDDK tarafından alınan karar ile tasfiye edilen tasarruf finansman şirketleri nedeniyle evim mağdurları ortaya çıkmıştı. TMSF tarafından yürütülen çalışmalar sonuçsuz kalınca torba yasa devreye alındı

Emlak Haberleri 24.02.2022 - 09:20 24.02.2022 - 09:20 Gülcan Özer

Son yıllarda sayıları büyük bir hızla artan faizsiz finansman ve tasarruf şirketlerini kontrol altına almak, burada birikim yapan vatandaşların haklarını korumak adına BDDK tarafından yasal düzenleme yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile BDDK tarafından yapılan yasal düzenlemeler sonrasında Tasarruf Finansman Şirketleri için belirli zorunluluklar getirilmiş, bu zorunlulukları taşımayan şirketlerin ise tasfiye edileceği ilan edilmişti. 

Yürütülen çalışmalar kapsamında 35 faizsiz finansman şirketinden 21 tanesi aranılan şartları karşılayamadıkları ve kendilerinden talep edilen düzenlemeleri yapamadıkları gerekçesi ile tasfiye edilmişti. Tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri üzerinden birikim yapan kişiler için bu tarihten sonra sancılı günler başlamıştı. 

46 BİN EVİM MAĞDURU, TORBA YASA DÜZENLEMESİNİ BEKLİYOR! 

Konu hakkında yapılan son dakika açıklaması ile evim mağdurları için yeni bir umut ışığı doğdu. Tasfiye edilen şirketlerden bazıları diğer şirketler ile birleşme kararı alırken geriye kalan 15 şirket için ise resmi süreç işletilmeye başlanmış, bu şirketler TMSF'ye devredilmişti. Evim mağdurları TMSF önünde de sık sık eylem yaparken süreçte torba yasa ile bu kişilere fırsat sunulacağı ilan edildi. 

EVİM MAĞDURLARI SON DAKİKA: MAĞDURLAR NE YAPMALI, PARA İADESİ NASIL ALINACAK?

46 bin kişinin son derece zorlu bir dönem geçirmesine neden olan tasfiye süreci ile ilgili torba yasa düzenlemesi ile vatandaşın parasını geri alması sağlanacak. Tasfiye edilen şirkette parası olan vatandaş isterse onay alan bir şirket üzerinden yeni sözleşme imzalayabilecek.

Daha önce ödediği para ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aracılığıyla eski şirketinden alınacak. Şirketin parayı ödeyememesi durumunda rakam TMSF tarafından ödenecek. Vatandaş isterse sistemden çıkabilecek ve o güne kadar ödemiş olduğu parası TMSF'den tahsil edecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@