Tasarrufa Dayalı Faizsiz Konut Satışı Sistemi Şirketleri Takip Altına Alındı!

Son yıllarda sayıları hızla artan faizsiz ev alma şirketleri hakkında yeni düzenleme yapıldı. Faizsiz ev almak isteyenler dikkat!

YATIRIM REHBERİ 15.02.2019 - 14:11 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Son yıllarda sayıları hızla artan faizsiz ev alma şirketleri hakkında yeni düzenleme yapıldı. Faizsiz ev almak isteyenler dikkat!

Bankaların rekor seviyelere dayanan konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak isteyen kişiler artık farklı yollar aramaya başlarken bunların başında da faizsiz ev alma şirketleri yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Devreye Girdi, Faizsiz Konut Finansmanı Şirketleri Yakın Takibe Alındı! Son dönemde artan talebe bağlı olarak sayıları artan şirketlere yönelik olarak Cumhurbaşkanlığı finans ofisi devreye girdi. 2019 yılı itibari ile pazar paylarının 400 milyon liraya tırmanacağı tahmin edilirken bu sisteme giren vatandaşların mağdur olmalarını önlemek amacı ile devletin bir dizi yeni düzenleme yapacağı öğrenildi. Hem Hazine ve Maliye Bakanlığı hem de BDDK tarafından çalışmaların yürütüldüğü, her iki kurumun ortak bir program üzerinden yeni düzenlemeler yaparak sistemin sorunsuz işlemesini güvence altın almak istedikleri belirtiliyor. Tasarrufa Dayalı Faizsiz Sistem Nasıl Çalışıyor?Faizsiz konut satan şirketler olarak anılsa da aslında bu firmalar aslında finansman kuruluşu kimliği ile hizmet veriyor ve direkt olarak konut satışı gerçekleştirmiyor. Sistemde Birevim, Eminevim, Finansevim ve Fuzulev gibi büyük şirketler ev sahibi olmak isteyen kişilere paketler sunuyor. Aslında sistem gün mantığı ile çalışıyor ve güne giren kişiler arasında çekiliş yapılarak bu kişilerin sıra ile ev sahibi olmaları sağlanıyor. Kura yöntemi ile aynı fiyat aralığında ev almak ve aynı tutarda taksit ödemek isteyen kişilerden oluşan gruplar arasında çekiliş yapılarak sıralama belirleniyor. Kurada adı önce çıkanlar yani ilk ev sahibi olanlar daha fazla aylık taksit öderken adı sonra çıkanlar ise bu dönemde kira ödemeye devam edecekleri için daha düşük taksit ödüyor. Sistemde belirlenen periyodlarda herkes evini sırası ile satın alıyor ve ödemelerine devam ediyor. Yani gün mantığı ile adı çıkan kişiler sırası ile ev sahibi oluyor ve sistem bu şekilde işliyor. Yani faizsiz tasarrufa dayalı bir şekilde kişinin ev sahibi olması sağlanıyor. Kurada isminizin kaçıncı sırada çıkacağı ise tamamen şans faktörüne bağlı olarak belirleniyor. Faizsiz Konut Finansman Sistemi İle 20 Sene Taksit İmkanı Bile BulunuyorBazı şirketler sadece belirli şehirlerde satış imkanı sunarken bazı şirketler ise farklı şehilerde de finansman desteği sağlıyor. Sistemde en yoğun talep İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelirken Anadolu'da da sisteme olan ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle de Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay illerinde bu yöntem ile yapılan konut satış rakamları yükseliyor. Artan ilgi nedeni ile hükümetin sistemin suistimal edilme ihtimaline karşı bir dizi önlem almaya hazırlandığı öğrenildi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@