Taşeron İşçilerin 2020 Yılı Maaş Zammı için Masada Olan Tüm Rakamlar

2020 yılının Haziran ayında taşeron işçilerin maaş zammı görüşmeleri gerçekleştirilecek. Peki bu görüşmelerde taşeron işçilere hangi oranda zam yapılacak? İşte masada olan rakamlar.

GÜNDEM 07.01.2020 - 13:40 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

2020 yılının Haziran ayında taşeron işçilerin maaş zammı görüşmeleri gerçekleştirilecek. Peki bu görüşmelerde taşeron işçilere hangi oranda zam yapılacak? İşte masada olan rakamlar.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/D'li kamu (taşeron) işçilerin uzun süredir bekledikleri görüşmeler yıl içeriisnde yapılacak. KHK ile kadroya alındıktan sonra mali ve sosyal haklar adına yapılacak ilk düzenleme olacak bu görüşmelerde taşeron işçilerin çok sayıda alanda talebi hükümete bildirilecek. Bu görüşmelerde ele alınacak en önemli konu başlığı ise maaş zammı olacak.4/D'Lİ KAMU İŞÇİLERİNİN MAAŞ ZAMMI ORANLARITaşeron işçilerin kadroya alınmalarının ardından en çok sorun yaşadıkları alan maaş zammı oldu. 2018 yılının ortasında yaşanan ekonomik zorlanma sürecinde enflasyon oranları çok yüksek seviyelere çıkmıştı. Bu dönemde bile ek zam talepleri karşılanmayan taşeron işçilere 6 ayda bir yüzde 4, yıl genelinde ise yüzde 8 zam yapılmıştı. Taşeron işçilerin maaş zammı konusunda yaşadıkları bu sorunlar 2019 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilen kadrolu kamu işçileri TİS görüşmelerinde dile getirilmiş ancak bir sonuç alınamamıştı. Tüm yaşanan sürecin ardından 4/D'li kamu işçilerinin maaşlarına bu yıl içinde yeni zam oranları belilenecek. Bu bu oranlar ne kadar ve nasıl olacak? İşte masada olan o oranlar. Taşeron İşçi Maaşları için Zam ÖnerileriYüzde 8.5 zam: 2020 yılı enflasyon hedefi olup bu orana göre bir zam belirlenebilir.Yüzde 10 zam: 2020 yılı enflasyon hedefi artı refah payıYüzde 12 Zam: Memur maaşlarına yapılan zam oranlarına yakın bir oranda biz zam belirlenebilir. Bu kapsamda her 6 ay için yüzde 6 zam masada olan rakamlar arasında. Yüzde 15 Zam: Asgari ücret zam oranına eşit seviyede zam yapılması durumunda maaşlar yüzde 15 artabilir.Yüzde 16 Zami: Her altı ay için yüzde 8 zam oranı belilenebilir. Kamu işçilerinin zam oranlarına benzer bir zam oranı olabilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@