Taşeron İşçilerin Yüzdelik Dilim, Ek Ödeme Zammı ve Tayin Hakkı Talepleri Çalışma Bakanlığı'ndan Yanıt Bulacak Mı?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam miktarının ele alınacağı 2020 yılı görüşmelerinde farklı konularında görüşülmesi bekleniyor.

GÜNDEM 12.02.2020 - 13:46 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam miktarının ele alınacağı 2020 yılı görüşmelerinde farklı konularında görüşülmesi bekleniyor. Peki Çalışma Bakanlığı bu konulara dair nasıl adımlar atacak? Konuya ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz.

2020 yılı kamuda çalışan taşeron işçilerin oldukça önem arz ediyor. Kurumlarında kadrolu personel olarak görev yapan taşeron işçiler 2020 yılında ilk defa mali ve sosyal hakları için görüşme gerçekleştirecekler. Bundan önceki mali ve sosyal haklar tablosu Çalışma Bakanlığı tarafından KHK ile kadroya alınma sürecinin hemen arkasından yayımlanmış ve uzun bir süreci kapsamıştı. 3 ANA BAŞLIKTA TAŞERON İŞÇİLERİN TALEPLERİ4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin en önemli talepleri 2020 yılında maaşlarına bekledikleri oranlarda bir zam alabilmek. Bu taleplerini duyurmak adına çalışmalarda bulunan kamu işçilerinin zam talebinin yanında 3 farklı ana başlıkta düzenleme ve değişiklik önerileri bulunuyor. Bu düzenleme taleplerine dair detaylar ise başlıklar halinde şu şekilde;1-) Tayin HakkıKamuda çalışan taşeron işçiler 2020 yılı düzenlemelerinde tayin hakkı talep ediyorlar. Taşeron işçiler özellikle eşlerinin çalışması durumunda aile birliği kuramadıklarını dile getiriyorlar. Bu konuda açılan ve taşeron işçi lehine verilen kararları hatırlatan işçiler düzenlemenin en kısa zamanda uygulanmasını istiyorlar. 2-) Ek Ödemelere Zam TalebiTaşeron işçiler maaşlarının dışında ayrıca bazı ek ödemeler alıyorlar. Dini bayramlarda ödenen ikramiyeler, Eylül ayında yapılan eğitim yardımı ödemesi gibi ödemelerin çok düşük rakamlarda olduğunu ifade eden taşeron işçiler bu konuda zam beklediklerini dile getiriyorlar. 3-) Yüzdelik Dilim DüzenlemesiÇalışma Bakanlığı'ndan beklenen bi diğer düzenleme konusu yüzdelik dilim. Bu düzenleme adına açılan davaların çok olması nedeniyle tüm işçilere asgari ücrete göre yeniden maaş belirleme yapılması ve maaşların belirlenen fark oranında yükselmesi talep ediliyor.ÇALIŞMA BAKANLIĞI NASIL BİR YANIT VERECEKÇalışma Bakanlığı kadroya geçiş sürecinden sonra taşeron işçiler ile ilgili önemli bir düzenlemede bulunmadı. Enflasyon oranlarının yüzde 25 olduğu dönemlerde dile getirilen ek zam talepleri de hayata geçirilemedi. Tüm hususların göz önünde bulundurulması ve 2020 yılı görüşmelerinin ilk görüşme olması kapsamında tüm taleplerin detaylı bir şekilde incelenmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı'nın bu çalışma sonrasında ise işçi tarafı ile bu konuları ele alması öngörülüyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@