Taşerondan Kadroya Geçiş Başvuru Bugün Süreci Sona Eriyor88 defa okundu

, kategorisinde, 11 Oca 2018 - 17:57 tarihinde yayınlandı
Taşerondan Kadroya Geçiş Başvuru Bugün Süreci Sona Eriyor

Kamu çalışanlarından taşeron olarak görev yapanların kadroya geçme başvuruları bu gün sona eriyor. Takriben sekiz yüz elli bin taşeron işçisi olan ülkemizde ne kadarının başvuruda bulunacağı da ileriki zamanlarda ortaya konacak bir durum görülüyor. Başvuru işlemlerinin bitmesinin peşinden yazılı imtihan süreci başlayacağı açıklandı. Sınav sürecinin ardından da kadro verilmesi sürecine geçileceği bildirildi. İşlemlerin bu silsile ile yürütüleceği belirtildi.

Dikkat Son Gün

Taşerona Kadro şeklinde uzun zamandır gündemdeki yerini koruyan konu ile alakalı bir adımı hükümet atmıştı. Çıkarılan bir kanun hükmündeki kararname ile taşerona kadro verilmesi konusu için süreç başlatılmıştı. Kadroya geçmek isteyenlerin yapması gereken işlemler vardı. İlk işlem olan kadroya geçme müracaatı da bu gün sona eriyor. Sürecin işlemesi adına yapılacak kadro başvurusu bu gün mesai saatine kadar sürüyor. Ne kadar işçinin müracaat ettiği başvuru işlemlerinin sonunda açıklanan rakamlar ile görüleceği ifade edildi.

 

Kamu içerisinde takriben dört yüz elli bir, gerek belediyeler gerekse de il özel idare bünyesinde de dört yüz bin işçi çalışıyor. Çalışan taşeron işçileri yakından ilgilendiren kadro müracaatları iki Ocak tarihinde başlamıştı. Başvuruya dair süreç bugün mesai saati sonuna değin süreceğini unutmamak gerekiyor. Kadroya geçmeye dair şartları tutanların başvuruda bulunmamaları halinde hakkı sona ereceği açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan takvim uyarınca, müracaat sonrası süreçte ise tespit komisyonları devreye giriyor. Yirmi Şubat tarihine değin müracaat eden hak sahiplerinin tespiti yapılacağı belirtiliyor. Daha sonra da tespit edilen hak sahiplerinin alan edilmesi aşamasına geçileceği ve bu duruma itiraz edilme aşamasının birbirini takip edeceği ifade ediliyor. İkinci aşamanın zamanı ise 21 Şubat ila 23 Şubat tarihleri arası mesai saati bitimine değin süreceği anlatılıyor. İtirazların da değerlendirilmesi ile kesinleşen listelerinde tespitinin ilanı aşamasına geçileceği açıklamada yer alıyor.

Kesin liste ilanını da 24 Şubat ila 2 Mart tarihleri aralığında yapılacak imtihan süreci takip ediyor. 3 Mart ila 22 Mart sınavların sonuçlanmasının ardından yapılan imtihanlara itirazların takip edeceği 23 Mart ila 26 Mart arasındaki zaman takvimi işleyeceği açıklamada yer alıyor. İnceleme ile oluşturulacak son liste halinin yayımlanması ise 27 Mart ila 31 Mart tarihlerinde yapılması planlanıyor. 2 Nisan tarihinde ise süreç sonlanmış olacak, deniliyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
YORUM YAZ