Tasfiye Edilen Faizsiz Konut Şirketleri İçin Komisyon Kuruldu, Çalışmalar Başladı!

BDDK tarafından yayımlanan yönetmelik kapsamında 21 faizsiz konut edindirme şirketi hakkında tasfiye kararı çıkmış, daha sonra haklarında iradi tasfiye kararı alındığı duyurulan 8 şirketin de listeye eklenmesi ile beraber bu sayı 29'a yükselmişti. 6 şirketin ise intibak sürecini tamamladığı duyurulmuştu. Süreçte tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri için tasfiye komisyonu kurulduğu duyuruldu.

Emlak Haberleri 13.07.2021 - 15:05 13.07.2021 - 15:05 Emlak 365

Faizsiz konut şirketlerine tasfiye sürecinde çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan açıklama ile 21 faizsiz finansman şirketinin yapılan kanun değişikliği ile getirilen zorunlu düzenlemelere uymamaları gerekçe gösterilerek haklarında tasfiye kararı verilmişti. 

Tasfiye edilen faizsiz finansman şirketlerinden yatırım yapan kişiler haberin duyulması ile büyük şok yaşarken yatırılan paraların nasıl iade alınacağı ise merak konusu olmuştu. Süreç hakkında yeni açıklama geldi. Faaliyetleri durdurulan faizsiz konut edindirme şirketleri için özel tasfiye komisyonu kuruldu. 

FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME ŞİRKETLERİ İÇİN TASFİYE KOMİSYONU KURULDU! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından faizsiz konut edindirme şirketleri hakkında yeni bir adım daha atıldı ve haklarında tasfiye kararı verilen şirketler için özel bir komisyon kurulduğu öğrenildi. Kurulan tasfiye komisyonu BDDK tarafından alınan karar kapsamında faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan şirketler hakkında süreci işletecek. 

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Neşe Karanfil tarafından yapılan habere göre komisyon ilk olarak süreçte kullanılmayacak olan hizmet alımlarını sonlandırdı. Bu kapsamda lüks araç kiralama, özel uçak kiralamaları, özel konaklamalar gibi son derece yüksek rakamlara sahip olan masraf kalemlerinin üzeri çizildi. Tasfiye edilen şirketlerin pek çoğunun henüz 1 senelik şirketler olduğu belirtilirken sektördeki toplam 400 bin kişinin ise sadece yüzde 10'unu portföylerinde barındırdıkları öğrenildi. 

Tasfiye edilen 21 şirket için dört ayrı komisyon kurulurken bu komisyonlara tasfiye üyeleri atandı. Bu komisyonlar tarafından ilgili şirketler hakkında tasfiye halinde olduklarını ifade edilecek şekilde düzenlenmiş ticaret ünvanları ile şirketler özelinde atanan tasfiye komisyonu üyelerinin yetkilendirilmeleri ilgili ilanlar ticaret sicil gazetesinde yayımlanarak gerekli bilgilendirme yapıldı. 

21 şirketin tüm bilançoları en ince ayrıntısına kadar incelenecek ve hak sahiplerinin mağdur olmalarının önüne geçebilmek adına gerekli tüm önlemler alınacak. Tasfiye sürecine alınan şirketlerin alacaklılaları ve borçluluları süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirilecek ve bilgilendirme mesajları gönderilmeye başlanacak. Sürecin sonunda şirketlerin mal varlıkları ile toplam alacakları hesaplanarak şirketten alacaklı olan kişilere oluşturulan plan dahilinde ödemeler yapımaya başlanacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@