Taşınmaz Değerleme Sistemi Nedir, Ne İşe Yarayacak?

Yeni Taşınmaz Değerleme Sistemi kısa sürede hayata geçirilecek. Yapılan hesaplamalar ile vatandaşın cebinden 4 bin 500 lira fazla para çıkacağı ortaya koyuldu.

Emlak Haberleri 22.09.2018 - 19:05 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Yeni Taşınmaz Değerleme Sistemi kısa sürede hayata geçirilecek. Yapılan hesaplamalar ile vatandaşın cebinden 4 bin 500 lira fazla para çıkacağı ortaya koyuldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa Taşınmaz Değerleme Sistemi hakkında son derece önemli açıklamalarda bulundu. Aşa yapmış olduğu açıklamasında yeni sistem ile beraber gayrimenkul vergilendirme sisteminin sil baştan değişeceğini söyledi. Artık Gayrimenkuller Gerçek Değerleri Üzerinden İşlem Görecek! Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre kurulacak olan taşınmaz değerleme sistemi ile artık gayrimenkullerin değerlerinin düşük gösterilmesine izin verilmeyecek. Aşa ''Ancak alıcı ve satıcı daha fazla tapu harcı ödememek için gerçek değerinden değil de emlak vergi değeri üzerinden tapuda alım satım işlemi yapıyor. Böylece her iki taraf ta gerçekte ödeyecekleri alım satım harcının çok altında bir tapu harcı ödeyerek işlemi tamamlıyorlar.Bu durum alıcı ve satıcıya vergi avantajı sağlıyor görünse de Maliye Bakanlığı yaptığı araştıma ve tespitler ile alıcı ve satıcıya daha büyük cezalar gönderebiliyor. Emlak Vergi değeri de gayrimenkulün gerçek değerine gelecektir.Böylece tapu da yapılan işlemler de tapu harçları gerçek değerine gelirken ileriye dönük alıcı ve satıcı sürpriz ek vergilerden de kurtulmuş olacak.'' dedi. Vatandaşın Cebinden 4 Bin 500 Lira Fark Çıkacak Aşa açıklamasında "Taşınmaz Değerleme Sistemi sonrasında örneğin tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi halinde binde iki olan emlak vergisi 500 TL'den 800 TL'ye çıkacakken, yüzde 3 olan (Ekim'den sonra yüzde 4 olacak) tapu harcı ise 7 bin 500 TL'den 12 bin TL'ye yükselecek." diyerek aradaki büyük farkı ortaya koydu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@