Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi Nerede Yapılır?

Özellikle de temelden konut almak isteyen kişiler için büyü önem taşıyan taşınmaz vaadi sözleşmesi, emlak terimleri arasında en çok merak edilenlerin başında yer almaktadır.

Emlak Haberleri 07.01.2022 - 23:59 08.01.2022 - 00:06 Gülcan Özer

Taşınmaz satış işlemlerinde en çok tercih edilenlerden biri de taşınmaz satış vaadi sözleşmesidir. Bu sözleşmeler ön sözleşme kapsamında yer almakta olup, taşınmaz mülkiyetinin tapu devrini yapmayı taahhüt eder. 

Bu tip sözleşmelerde tüm maddelere son derece dikkat edilmeli, sözleşme resmi olarak hazırlanmalı ve noter tarafından düzenlenmelidir. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin geçerli olması için nerede düzenlendiğinin büyük önemi bulunmaktadır. 

TAŞINMAZ SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ YAPILMASI KONUSUNDA KİM YETKİLİDİR?

Yapılacak olan sözleşmenin geçerliliği konusunda mutlaka son derece dikkatli olunmalıdır. Noterlik Kanunu'nun 60/3'ncü ve 89'ncu maddeleri bu konuyu düzenlemekte olup taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin geçerlilik kazanması için mutlaka sözleşmenin noterde düzenlenmiş olması şartı aranmaktadır. 

SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Tarafların karşılıklı olarak anlaşmaya vardıkları bir gayrimenkulü anlaşılan fiyat üzerinden satıcının gayrimenkulu satacağı, alıcının ise bu gayrimenkulü almaya söz verdiği sözleşmelere satış vaadi sözleşmesi adı verilmektedir. Asıl satış öncesi tarafların anlaşma koşullarını belirledikleri ön sözleşmedir. Noterler tarafından düzenlenir. Tarfaların fotoğraflarının ve noter mührünün olmadığı sözleşmeler geçerli değildir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@