Taşıt Fiyatları Yükselmeden Araç Almak İsteyenler İçin Son Çağrı! Bu Oranları Kaçıranlar 2022'de Çok Ama Çok Üzülecek!

Bankalar, 2021 sonuna doğru araç kredisi oranlarını sabit tutarken fiyatlar yükselmeden araç sahibi olmak isteyenlere açık kapı bırakıyor.

Finans 01.01.2022 - 01:32 01.01.2022 - 01:32 Gülcan Özer

Aylardır taşıt fiyatlarında ani bir yükseliş yaşanacağı kulislerde konuşulmakta. Bayiler ve ikinci el araç tedarikçileri 2022 yılı için şimdiden hazırlık yaparken araç fiyatlarının şu an olduğundan çok daha yüksek seviyelere ulaşacağı hemen herkesin malumu.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Arttı, Taşıt Kredisi Oranları Sabit Kaldı!

Bankaların doğrudan nakit teminine dayalı ihtiyaç kredilerinde oranlar giderek artış gösterdi. Bankalar, hem kredi oranlarını yükseltmekte; hem de kredi tahsis şartlarını iyice ağırlaştırmakta. Bu da nakit kredi kullanmanın neredeyse imkânsız bir hâl almasına sebep olmakta.

Ne var ki taşıt kredisi kullanmak isteyenler için benzer bir durum söz konusu değil. Her ne kadar taşıt kredisi hedeflerini tutturan bankalar bir adım geride dursa da kredi oranlarını değiştirmeyen, hatta daha da düşüren bankalar yok değil.

En Uygun Oranlar İş Bankası’ndan

İş Bankası, şu sıralar taşıt kredisi çekecek olanların en büyük destekçisi. %1,54’ten başlayan faiz oranları ile araç alma hayali olanlara göz kırpan İş Bankası, pastadaki en büyük paya sahip diyebiliriz. 2022 yılına yaklaşırken tüketicilerin büyük bir kısmı araç kredisi hakkını İş Bankası’ndan yana kullanıyor.

İş Bankası’ndan 48 ay vade ile 80.000 TL taşıt kredisi kullananlar, bu kredinin karşılığında her ay 2.528,14 TL taksit ödüyor. Diğer bankalarla kıyaslandığında bu tutarın son derece cazip olduğu söylenebilir. 84.000 TL'yi aşan kredilerde vade seçeneği daralıyor olsa da uygun oranlar sayesinde düşük taksit ödeyerek taşıt kredisi çekmek pekâlâ mümkün.

Akbank’tan Taşıt Kredisi Müjdesi %1,55’ten Başlayan Fiyatlarla Krediniz Hazır!

Akbank, yeni yıla girerken taşıt kredisi oranlarını arttırmayan bankalardan biri olarak göze çarpıyor. %1,55’ten başlayan oranları ile araç alacakları cezbetmeyi başaran Akbank, 2.535,95 TL ödeme ile 80.000 TL taşıt kredisi imkânı sunuyor. Bu kredinin toplam vadesi ise 48 ay. İş Bankası ve Akbank dışında Yapı Kredi Bankası da %1,59’dan başlayan araç kredisi oranları ile dikkat çekmekte.

Bu bankalardan sonra %1,67’den başlayan oranlarıyla ICBC Bank da tüketicileri bir hayli şaşırtmakta. Birçok banka taşıt kredisi oranlarını %2’nin üzerinde tutarken %1,85’ten başlayan oranlarla uygun bankalar arasındaki yerini alan QNB Finansbank da büyük talep görmekte.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@