1 Haziran Sonrası Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Yüzde 0,49 Faizli İndirimli Taşıt Kredisi Kampanyası Başlatacaklar Mı?

Türkiye'de tam normalleşme için herkes 1 Haziran sonrasını beklerken ekonomik hayatın canlanması için kamu bankalarından çeşitli kredi kampanyalarının yapılıp yapılmayacağını da öğrenmek istiyorlar. Geçtiğimiz yıl yapılan 0,49 faizli taşıt kredisi kampanyası bu yıl da yapılacak mı? 

1 Haziran Sonrası Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Yüzde 0,49 Faizli İndirimli Taşıt Kredisi Kampanyası Başlatacaklar Mı?

Türkiye'de 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren yeni bir dönem başlayacak. Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalar halen devam ederken tam bir açılma gerçekleşmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Haziran'ı işaret etmesi üzerine tüm beklentiler bu tarihten sonrasına bırakıldı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi çeşitli sektörler normalleşme döneminde yine devlet desteği beklemeye başladılar. 

İNDİRİMLİ TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI TALEBİ

Türkiye'de geçen yıl normalleşme dönemine çeşitli kredi kampanyaları ile giriş yapılmıştı. Yıl içerisinde gerileyen sektörler bu kampanyalar ile rekor kırma aşamasına kadar ulaşmışlardı. Bu yıl da yıl içerisinde sorun yaşayan sektörlerin kredi umudu devam ediyor. Özellikle otomobil sektöründe bir yavaşlama olduğu biliniyor. Tam kapanma döneminde neredeyse sıfır işlem hacmi ile faaliyet gösteren otomobil sektörü devletten 1 Haziran sonrasında kredi desteği bekliyor. 

Otomobil üreticileri çip sorunu ile mücadele ederken satış aşamasında sorun yaşamak istemiyorlar. Vatandaşların otomobil satın almalarına imkan tanıyan 0,49 faizli Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank taşıt kredisi kampanyaları oldukça olumlu sonuç vermişti. Aynı kredi kampanyasının bu yıl yapılıp yapılmayacağına dair büyük bir merak yaşanıyor. Şu ana kadar resmi olarak indirimli taşıt kredisi kampanyası hakkında açıklama yapılmadı. Ancak 1 Haziran sonrasında böyle bir karar alınabilir. 

KABİNE TOPLANTISINDA KARAR ALINACAK

Devlet tarafından esnaflara olsun, vatandaşlara olsun çeşitli imkanlar tanınıyor. Yerli üretim yapan otomobil firmaları da indirimli taşıt kredisi taleplerini hükümet birimlerine iletiyorlar. Kabinede değerlendirilecek olan bu taleplere ilk yapılan kabine toplantısında cevap verilecek. Onay çıkması halinde Hazine ve Maliye Bakanlığı indirimli taşıt kredisi için çalışmalara başlayacak.

YENİ İNDİRİMLİ TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASININ AYLIK FAİZİ YÜZDE KAÇ OLACAK?

İndirimli taşıt kredisi kampanyasının devlet desteği ile yeniden başlaması halinde faiz oranının yüzde kaç olabileceğine dair kulislerden bilgiler gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yerli üretim yapan sıfır kilometre otomobiller için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yüzde 0,49 faizle taşıt kredisi vermiştiler. Bu yıl ise hesaplamalar tamamen değişecek. Merkez Bankası'nın politika faizinin neredeys eiki katına çıkması nedeniyle indirimli taşıt kredisinin aylık faizinin en iyi ihtimalle yüzde 0,70 olacağı bildirildi. 

Yorumlar (0)