Kredi Faizleri Kasım'da Düşecek Mi Yoksa Daha da Yükselecek Mi?

Ev alacaklar, araba almayı planlayanlar, çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanacak olanlar Kasım 2020 döneminde kredi faiz oranlarının nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyorlar.

Kredi Faizleri Kasım'da Düşecek Mi Yoksa Daha da Yükselecek Mi?

Ev alacaklar, araba almayı planlayanlar, çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanacak olanlar Kasım 2020 döneminde kredi faiz oranlarının nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyorlar. Peki kredi faiz oranları kasım ayında düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Kredi faiz oranları çok uzun zaman sonra yeniden yüzde 2.00 bandına kadar ulaştı. Özel bankaların kredi verme iştahlarının kesilmesinin ardından faiz oranları kademeli olarak artmaya devam ediyor. Peki faiz oranları ne kadar daha yükselecek?KREDİ FAİZ ORANLARI KASIM'DA DA ARTACAK MI?Kredi faiz oranlarına dair yapılan değerlendirmelerde Merkez Bankası'nın politika faiz kararları ön plana çıkıyor. TCMB'nin yaz aylarında aldığı likide kararı ile başlayan kredi faiz oranlarının yükselme süreci Eylül ayında alınan PPK faiz artırımı kararı ile devam etti. Bankalar bu kararların ardından tüm kredi alanlarında faiz oranlarını yükseltme yoluna gittiler. Yaz ayı başlarında kamu bankaların başlatmış olduğu tarihi konut kredisi kampanyaları ile sıfır daire alan müşterilere yüzde 0.64'le konut kredisi sağlandı. İkinci el ev alacaklar için ise sağlanan konut kredisi faiz oranı yüzde 0.74 oldu. Kasım ayı başında ise sıfır konut alımlarında devlet bankaları yüzde 0.99, ikinci el konut alımlarında ise yüzde 1.25 ile yüzde 1.35'ten kredi sağlıyorlar. Kamu bankalarının yanında özel bankaların faiz oranları ise yüzde 1.30 ile yüzde 2.00 bandı arasında bulunuyor. KASIM PPK KARARLARI ÖNEMLİKasım ayı PPK kararları kredi faiz oranları için oldukça büyük önem taşıyor. Eğer TCMB kasım ayında politika faiz oranlarını artırırsa ihtiyaç kredisi başta olmak üzere tüm kredi faiz oranları yükselir. Faizlerin sabit kalmasıyla birlikte sıkılaştırma hamleleri de kredi faiz oranlarını artırabilir. Bunun yanında PPK'den az bir ihtimalde olsa faiz indirimi kararı çıkması durumunda kredi faizlerinde indirim olabilir. Ancak ekonomistler ilk değerlendirmelerinde PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkmasını beklediklerini ifade ettiler.Emlak365.com


Yorumlar (0)