Ziraat Bankası, Vakıfbank Ve Halkbank Yine Yüzde 0,49 Faizle Taşıt Kredisi Kampanyası Yapacaklar Mı?

Normalleşme sürecinin devam etmesi ve otomotiv sektörünün çeşitli krizlerle hedeflenen satış rakamlarına ulaşamaması nedeniyle uygun faizli taşıt kredisi talepleri sektör temsilcileri tarafından dile getirilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kamu bankaları 0,49 faizli taşıt kredisi verecekler mi?

Ziraat Bankası, Vakıfbank Ve Halkbank Yine Yüzde 0,49 Faizle Taşıt Kredisi Kampanyası Yapacaklar Mı?

2021 yılı otomotiv sektörünü tüm dünyada oldukça olumsuz etkiledi. Yaşanan koronavirüs salgınının yanına bunun da etkisiyle çip krizi eklenince sektörel anlamda büyük bir sıkıntı yaşandı. Türkiye'de buna kur artışları nedeniyle otomobil fiyatlarına gelen zamlar eklenince otomobil satışları firmaların hedeflerinni çok uzağında kaldı. Böyle bir durumda ise sektörden devlet destekli ve uygun faizli taşıt kredisi talepleri yükselmeye başladı. 

2020 YILI OTOMOBİL SATIŞLARI PATLAMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan normalleşme döneminde devlet tarafından sektörel odakları destek kredileri devreye alınmıştı. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yerli üretim yapan ve anlaşma sağlanan otomopbil markaları özel bir taşıt kredisi düzenlemişlerdi. Bu kredi kampanyası kapsamında vatandaşlar yüzde 0,49 faizle taşıt kredisi kullanma fırsatı yakalamışlardır. Kısa sürede toparlanma sağlayan otomotiv sektörü bir anda tüm negatif tabloyu pozitife çevirmeyi başarmıştı. 

SEKTÖRDEN KREDİ TALEBİ

Geçtiğimiz yıl tecrübe edilen bu destek kredisinin sonuçları bu yıl da bir çıkış yolu arayan otomotiv sektörü için çare olarak dile getirilmeye başlandı. Yine devlet tarafından yüzde 0,49 faizle taşıt kredisi kampanyası yapılmasını ve bu maliyetle kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın taşıt kredisi vermesi isteniyor. Hem vatandaşların otomobil satın almalarına imkan sağlamasının hem de yerli üretim yapan firmaların desteklenmesi için bu şartlarda başlatılacak bir kredi kampanyasının otomobil satışlarını patlatacağı ifade ediliyor. 

0,49 FAİZLE TAŞIT KREDİSİ VERİLİR Mİ?

Devlet destekli taşıt kredisi kampanyası ile alakalı olarak şu ana kadar somut bir gelişme yaşanmadı. Ancak bankacılık sektörüne göre kamu bankalarının 0,49 faiz oranı ile taşıt kredisi vermelerinin oldukça zor olduğu bildirildi. Faizlerin bu yıl geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olduğu ve devlet destekli taşıt kredisi verilse dahi bu kredinin faizinin yüzde 1'in üzerine olacağı ifade edildi. 

Yorumlar (0)