Tatil öncesi mutlaka öğrenin! İzin parası nasıl alınır, izindeyken maaş eksik mi ödenir?

Kamu ve özel sektör çalışanlarının merak ettiği konulardan biri yıllık izin oluyor. Yıllık izin kullanan ya da kullanmak istemeyenler için izin parası, izin süresi gibi bilgiler haberimizde.

Finans 17.04.2022 - 01:08 17.04.2022 - 01:08 Büşra Uluşen

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kamu ve özel sektör çalışanları tatil planları yapmaya başladı. Tatilde yıllık izin kullanacak olanlar ya da tatile çıkmayıp izin süresinde çalışacak olanların izin parasıyla ilgili bilmesi gereken birçok husus bulunuyor. İşte izin parasına ilişkin bilinmesi gerekenler...

Çalışanlar ne zaman izin kullanabilir?

Her çalışanın, çalıştığı kurumda 1 yılını doldurmasıyla birlikte yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Çalışanların izne istedikleri zaman çıkabilme hakları olmasına rağmen, çalışma düzeni açısından son kararı işveren vermektedir. İşyerindeki kıdem ve bir önceki yıl izin kullanılan tarih baz alınarak buna göre bir izin programı oluşturulabiliyor.

Yıllık ücretli izinler, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği'nde belirtilen usul ve esaslara göre belirlenmektedir. 

Kullanılmayan iznin parası nasıl, ne zaman alınır?

;Çalışanın izin kullanmayıp parasını almak istediği durumlarda direkt olarak izin yerine para ödemesi söz konusu olmuyor. Fakat, kullanılmayan izinler bulunuyorsa işçi ayrılırken son maaş üzerinden hesaplanarak parası ödeniyor. İzin ücreti hesaplamasında, 1 tam yıl hesaba katılmaktadır ve eksik süreler dikkate alınmaz. Örneğin 1 yıl 9 ay çalışan bir işçi için izin ücreti 1 yıl üzerinden belirlenmektedir. Brütten yapılan hesaplamalarda yasal prim ve vergi kesintileri düşülerek net ücret ödenir. 

Bunun yanı sıra çalışanların aklında soru işareti oluşturan konulardan biri de 'kullanılmayan izin yanar mı?' sorusu oluyor. İzin hakkının herhangi bir nedenle yanması ya da boşa gitmesi söz konusu olmamaktadır. Farklı nedenlerden dolayı kullanılmayan izinler ya sonraki döneme aktarılır ya da iş akdinin feshedilmesi sırasında son maaştan parası ödenir. Bu ödemenin tazminatla bir ilişiği yoktur ve tazminat alınsa da alınmasa da ödeme yapılmaktadır. 

Yıllık izin kullanmak isteyen kişiler, hak ettiği yıllık ücretli iznini kullanacağı zaman bunu işverenine önceden bildirmek zorundadır. Bunun için genel süre bir ay olarak belirlenmiştir. İşçi, işverenine izne ayrılmadan en az 1 ay önce yazılı bir şekilde izne ayrılacağını bildirmelidir. Aksi durumlarda çalışma düzenine bağlı birçok problem yaşanması söz konusu olabilmektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@