Tatile çıkmadan iyice araştırılmalı! Rezervasyon dolandırıcılığı yeniden sahnede

Tatil sezonu açılır açılmaz rezervasyon dolandırıcıları yeniden piyasaya çıktı. Uzmanlar, vatandaşların mağdur olmaması için sahte ilanlara karşı uyarıyor.

Gezi / Seyahat Rehberi 12.06.2022 - 14:53 12.06.2022 - 14:53 Büşra Uluşen

Türkiye'de tatil sezonu başladı. Yılın yorgunluğu atmak isteyen milyonlarca kişi ya kış aylarında tatil planını yaptı ya da son dakikaya bırakarak otel arayışına girdi. Erken rezervasyonlar çoğu zaman daha uygun fiyatlara gelse de internette birçok sahte ilan dolaşıyor. 

Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmeciler Derneği üyeleri, internette sahte tatil siteleri aracılığı ile yapılan rezervasyon dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı. 

İnternette sahte rezervasyon dolandırıcılığına dikkat!

Pandemi sonrasında vatandaşlar e-ticaret sitelerine daha fazla rağbet göstermeye başladı. Turizm sektöründe de online rezervasyon sayısı böylelikle artmış oldu. Ancak e-ticaret platformlarının altyapısı yeni sistem için oldukça hazırlıksız ve kolaylıkla veri hırsızlığı gerçekleşebiliyor. Çalınan bilgiler, bir başka kişilerin eline geçiyor ve bu da dolandırıcılığa hız kazandırıyor. 

İnternet platformlarındaki veri satıcılığı nedeniyle sahte rezervasyon dolandırıcılığı da arttı. Bunun turizm sektörüne verdiği zarar ise 2 milyon doların üzerinde. 

Uzmanlar telefonda bilgi verilmemesi konusunda uyarıyor

Platformlar arası veri satıcılığı ve bunun yanında bu platformlardan izinsiz bilgi akışı sağlanması vatandaşların mağdur edilmesine neden oluyor. Bilgilere ulaşan kötü niyetli kişiler, telefon ile arayarak lüks otellerde çok uygun fiyatlara konaklayabileceklerini ve erken rezervasyon halinde büyük kar edeceğini söyleyerek insanları kandırıyorlar. 

Vatandaşların internetten tatil rezervasyonu yaptırırken telefon ile kesinlikle bilgi vermemesi, güvenilmeyen sitelerden rezervasyon işlemi yapmaması gerekiyor. Öyle ki illegal yollarla yapılıp ucuza geleceği düşünülen tatil, çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor. Ya resimlerde görülen otel ile gidilen otel farklı oluyor ya da bu kişiler kaparo ücreti aldıktan sonra ortalıktan kayboluyorlar. 

Bu nedenle tatil rezervasyonu yapılırken kesinlikle güvenilir siteler üzerinden güvenilir markalardan yapmak gerekiyor. 

Yaz tatilini ucuza getirmenin yolu bu 7 maddede! Ucuz tatil ile paranız size kalacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@