TBB Başkanı Açıkladı, Vatandaş Dolar Bozdurma Yarışına Girdi! Kritik Açıklama Sonrası 1 Milyar Dolar Bozduruldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ekonomi açıklamalarının ardından 1 Milyar dolar bozdurulduğunu söyledi.

Finans 21.12.2021 - 00:46 21.12.2021 - 00:46 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için tarihi bir gün yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından ekonomik tedbirleri açıkladı ve bu açıklama yapılır yapılmaz dolar kurunda sert düşüşler meydana geldi. Yaşanan bu süreçle alakalı olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar katıldığı bir canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. 

1 MİLYAR DOLAR BOZDURULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının çok kritik olduğunu söyleyen Alpaslan Çakar, "Dövize çevrilebilir mevduat sistemine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından yoğun bir şekilde dolar bozdurulduğunu görüyoruz. Bu açıklamaların yapılmasıyla beraber bankalardan 1 Milyar Dolar tutarında bir bozdurma işlemi gerçekleşti. Bu işlemler yalnızca internet ve mobil bankacılık üzerinden yapıldı." dedi.

HANGİSİ YÜKSEKSE MEVDUAT SAHİBİ ONU ALACAK

Yeni sisteme hem kamu hem de özel bankaların dahil olabileceğini söyleyen Alpaslan Çakar, "Bu sistemle beraber mevduatta arasını değerlendirenler vade sonunda faizli bakiye ile o günkü kur seviyesi arasında hangisi yüksekse onu alacaklar. Faizli mevduat daha yüksekse bir kesinti olmayacak ama kur daha yüksekse o zaman aradaki fark mevduat sahibine verilecek." dedi.

KURDAKİ DÜŞÜŞLER SÜRPRİZ DEĞİL

Döviz kurlarındaki düşüşleri de değerlendiren Alpaslan Çakar, "Kurlardaki düşüşler benim için sürpriz olmadı. çünkü kurun bu kadar yükselmesinin gerçekçi bir ekonomik temeli yoktu. Pandemi döneminde tedarik zincirleri bozuldu. Bundan dolayı da üretimde aksamalar meydana geldi. Dünya genelinde insanlar yatırımlarını erteleme yolunu tercih ettiler. Petrol fiyatları 40 dolarken 85 dolara çıktı. Bizim gibi enerji ithalatçısı ülkelerde bu ekstra maliyet oluşturdu. İklim değişiklikleri de tarımsal üretimde aksamalara neden oldu. Tüm bunlar küresle bir enflasyona neden oldu." ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE'DE 5,4 TRİLYON TL MEVDUAT VAR

Türkiye'de toplam mevduatlar hakkında da bilgi veren Alpaslan Çakar, "Şu anda Türkiye'de toplam 5,4 trilyon TL mevduat var. Bu mevduatın yüzde 64'ü yabancı paralarda, yüzde 34'ü de Türk lirasında değerlendiriliyor. 2007 ve 2008 yıllarında Türk lirası lehine mevduatlardaki oran yüzde 70 seviyesinde bulunuyordu. 2000'lerde ise yabancı para birimlerinde mevduatların yüzde 60'ının toplandığını görürsünüz. Bu son kararla beraber mevduatlardaki Türk lirası oranının artacağını göreceğimizi tahmin ediyorum." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@