TBMM Genel Kurulu'nda Ekonomiye İlişkin Kanun Teklifinin İlk 5 Maddesi Kabul Edildi

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk bölümünde yer alan 5 madde TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Finans 19.05.2022 - 10:01 19.05.2022 - 10:01 Gülşah Konuk Akın

Ekonomiye ilişkin Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin  ilk beş maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen maddeler, mevduat ve katılım fonu sigortalanmasındaki kapsamın genişletilmesini de içeriyor. Buna göre yalnızca gerçek kişilerin ticari işleme konu olmayan katılım fonu tutarları değil resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar dışında kalan tüm ticari mevduat ve katılım fonları bundan sonra TMSF tarafından sigorta edilecek ve bu şekilde AB mevduat sigortacılığı kriterlerine de uyum sağlanmış olacak.

YENİDEN DÜZENLENECEK

İflas kararı verilmeyen veya iradi tasfiyeye giren kredi kuruluşlarının tasfiyelerinde İcra ve İflas Kanunu'ndan düzenlenen adi ve rehinli alacaklar sıralaması uygulanacak. TMSF kaynaklarının çözümleme rezervi ve mevduat sigortası rezervinden oluşmasından dolayı ödemenin mevduat sigortası rezervi üzerinden yapılması için düzenleme yapılacak. Bankalardaki teknik altyapının kuruluşu, işleyişi ve denetimine ilişkin kurallar, TMSF Fon Kurulu tarafından belirlenecek şekilde yeniden düzenlenecek.

tbmm-genel-kurulunda-ekonomiye-ilişkin-

TMSF FON KURULU BAŞKAN YARDIMCISI SAYILARI

TMSF Fon Kurulu başkan yardımcılarının 2 olan sayısı 3'e çıkarılacak. İdari yapılanmadaki görev dağılımı, artan iş yükünün etkin ve süreçleri hızlandıracak şekilde sürdürülmesi için yeni daireler kurulacak. İhtiyaç olması durumunda müdürlük sayısı artırılacak. 

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, teklifin 5 maddesi kabul edildikten sonra oturuma ara verdi. Aradan sonra komisyon tekrar bir araya gelemediği için 24 Mayıs 2022 15.00'te toplanmak üzere birleşim kapatıldı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@