TBMM ne zaman tatile giriyor? Dezenformasyon, bedelli askerlik, 3600 yasaları ne zaman çıkacak?

TBMM'nin tatile gireceği tarih açıklandı. Torba yasadaki birçok teklif sonuçlandırılmayı beklerken Meclis'ten tatil kararı geldi.

TBMM ne zaman tatile giriyor? Dezenformasyon, bedelli askerlik, 3600 yasaları ne zaman çıkacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM, yorucu bir yılın ardından tatile girecek. Dezenformasyon, bedelli askerlik, öğrenci affı ve e-ticaret tekliflerinin yasalaşması beklenirken TBMM'nin ne zaman tatile gireceği de belli oldu.

TBMM'nin tatile gireceği tarih belli oldu!

İktidar ve muhalefet partileri, TBMM'nin tatil tarihi konusunda anlaştı. Edinilen bilgilere göre, TBMM 1 Temmuz'da tatile girecek.

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzası ile Meclis'e sunulan ve Genel Kurul gündeminde yer alan dezenformasyonla mücadele sebebiyle hazırlanan yasa teklifinin görüşmeleri ve diğer çalışmalar bir sonraki yasama yılına bırakıldı. TBMM'nin yeni yasama yılı ise 1 Ekim 2022 tarihinde başlayacak.

Önceki gün açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Meclis gündemine değinerek TBMM'nin 1 Temmuz'da tatile gireceğini ifade etti.

Bazı teklifler bir sonraki yasama yılına kaldı

Ek bütçe, öğrenci affı, 3600 ek gösterge düzenlemelerini içeren torba teklif ile bedelli askerlik ve e-ticarete ilişkin yasa teklifinin Genel Kurul'daki çalışmalarının tamamlanması ardından Cuma günü Meclis'in tatile gireceğini söyledi.

Mahir Ünal, merakla beklenen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapan Yasa Teklifi'nin de 1 Ekim'de başlayacak olan yeni yasama yılında görüşüleceğini aktardı.

Öte yandan Türk Ceza Yasası'na " Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma " suçunun eklenmesi ve bunu yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa teklifi için de görüşmeler 1 Ekim tarihine kaldı. Muhalefet bu düzenlemeye kaşı çıkarken, MHP ise düzenlemenin Meclis tatile girmeden önce yasalaşmasını istiyordu.