TBMM'de 2022'nin İlk Oturumu! Oylanacak, Görüşülecek Kanunlar Hangileri?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk oturumu başlayacak. Peki TBMM'nin ilk oturumunda hangi düzenlemeler, kanunlar görüşecek oylanacak? TBMM 2022 programında neler var?

TBMM'de 2022'nin İlk Oturumu! Oylanacak, Görüşülecek Kanunlar Hangileri?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yıl mesaisi 4 Ocak Salı gününden itibaren başlıyor. Yaklaşık 13 gündür kapalı olan TBMM'nin yeniden açılmasıyla kitleleri ilgilendiren çok önemli düzenlemeler hayata geçirilecek. Peki TBMM'nin yeni yıl mesaisinin ilk gündem başlıkları neler olacak? İşte detaylar.

TBMM'NİN YENİ YIL MESAİSİ BAŞLIYOR İŞTE İLK GÖRÜŞÜLECEK KONULAR

Yeni yıla büyük bir çalışma temposuyla girecek olan TBMM'nin birçok önemli düzenlemeyi yıl içerisinde tamamlaması bekleniyor.

2022 yılı içerisinde kamu personelleri, emeklilikte yaş bekleyenler, yeni ekonomi paketi, adli yargı paketi gibi düzenlemelerin görüşüleceği tahmin ediliyor. Bu düzenlemeler öncesinde ise acil olarak kabul edilen düzenlemeler ele alınacak.

Stokçulara Af Yok

Yeni mesai günü ile birlikte TBMM'de ilk olarak fahiş fiyatlara neden olanlar için adımlar atılması bekleniyor. AK Parti tarafından hazırlanan, stokçuluğun önüne geçilmesini amaçlayan ve stokçuluk yapanlara ağır cezalar öngören düzenleme kısa süre içinde TBMM'de görüşülece.

Söz konusu düzenleme market fiyatlarında ve diğer ekonomi alanlarında fiyat artışlarına neden olan üretici, tedarikçi yada perakende işletmelerinde darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara büyük ceza kesilmesini öngörüyor. Öyle ki bu kapsamda uygulanacak en düşük ceza 100 bin TL en yüksek tutar ise 2 milyton TL olacak.

Kripto Para Cezası

Yeni dönemde ele alınacak düzenlemelerden bir tanesi de kripto para düzenlemesi olacak. Kripto para alım satımınından vergi alınmasını öngören düzenleme de çok kısa süre içinde TBMM'ye gelecek.

Diğer Düzenlemeler

Kısa vadede ele alınması beklenen diğer düzenlemeler ise Dezenformasyonla Mücadele Yasası, Ruh Sağlığı Yasası, 6'ncı Yargı Paketi ve Spor Yasası olarak gösteriliyor.

Nafaka Düzenlemesi de Yolda

Çok büyük kesimi ilgilendiren nafaka düzenlemesinin de önümüzdeki dönemde TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Nafaka düzenlemesine ilişkin beklentiler ise evli kalınan süre kadar nafaka ödenmesi gibi formüller bulunuyor. Ancak düzenleme çok fazla detay içerecek ve TBMM'ye gelmesiyle detayları kamuoyuna duyurulacak.

Öğretmenlik Kanunu

Geçen hafta sunulan kanun teklifine ilişkin tüm detaylar önümüzdeki süreç içerisinde olgunlaşacak ve bu alanda tüm düzenlemeler yasalaşak. Kanun uzman öğretmenlik, maaşlarda artış ve ek gösterge gibi maddelerden oluşuyor.

SONRAKİ HABER