TBMM'de Belediyelerin Yatırım Bütçelerinin Yüzde 10'u Kentsel Dönüşüme Ayrılsın Önerisi

TBMM Genel Kurulu'nda Deprem Komisyonu Raporu görüşmelerinde AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu, belediyelerin yatırım bütçelerinin yüzde 10'unun kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmasını önerdi.

Emlak Haberleri 06.10.2021 - 05:00 06.10.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

TBMM genel kurulu'nda Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor görüşüldü. Görüşmeler sırasında TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu kentsel dönüşüm projeleri için dikkat çeken bir öneride bulundu. Milletvekili Uncuoğlu'nun önerisine göre belediyelerin yıllık yatırım bütçelerinin yüzde 10'unun kentsel dönüşüm projeleri için kullanılması gerektiği ifade edildi.

TBMM'DE DEPREM RAPORU GÖRÜŞÜLDÜ

TBMM Genel Kurulu'nda deprem riskine karşı çok dikkat çeken bir görüşme yapıldı. Türkiye'nin deprem ülkesi olması gerçeği ile hareket edilerek bir süre önce Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. 

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 71'İ DEPREM RİSKİ ALTINDA

HDP Grubu adına açıklama yapan İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Türkiye'de yaşam alanlarının yüzde 71'i deprem riski altında bulunuyor. Toplam 18 il, 80 ilçe ve 502 köyün altından aktif fay hattı geçiyor. Tüm bu yerleşim yerlerinde yeni yapılaşmalar yasaklanmalı. Ancak bunu yapmak yerine imar aflarıyla yapılaşma sürdürülüyor. Afet riski altında bulunan alanların dönüştürülmesi için kanuni düzenlemeler yeniden yapılmalıdır.” dedi.

TÜRKİYE'DEKİ KONUTLARIN YÜZDE 40'I YA KAÇAK YA DA RUHSATSIZ!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise yaptığı konuşmasında, “Türkiye'de bulunan mevcut konutların yaklaşık yüzde 40'ı ya kaçak ya da ruhsatsız. Denetimlere uzak olan bu yapıların olası bir afette felakete davetiye çıkaracağını görmek zorundayız. Son 11 yılda çıkarılan 7 imar affı bu sorunu daha da katlamıştır. Toplanan deprem vergileri depremin zararlarını azaltacak tedbirler ve deprem sonrasındaki çalışmalar için harcanmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYELERİN YATIRIM BÜTÇELERİNİN YÜZDE 10'U KENTSEL DÖNÜŞÜME AYRILMALI

Ak Parti adına söz alan Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu ise, “Bir deprem ülkesi olarak sıklıkla yıkıcı depremlerle karşılaşmaktayız. Maddi hasarların yanında can kayıpları yaşamaktayız. Deprem riskleri çok disiplinli yürütülecek kapsamlı çalışmalarla afetlere dönüşmemesi sağlanabilir. İlk atılacak adım yapı stokunun ve bunun içerisindeki riskli bina oranının büyüklüğüne göre şehir ve yapı türleri konusunda sınıflandırma yapmak olmalıdır. 

Çalışmaları tamamlanmak üzere olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi devreye girdiğinde bir bina envanter kayıt sistemi de hayata geçmiş olacak. Yapı denetimine tabi olmamış binalar öncelikli olmak üzere denetime tabi tutulmalı ve denetin sonuçları bina kimlik sistemine aktarılmalıdır. Mevzuatta düzenlemeler yapılarak deprem riski yüksek bölgelerde belediyelerin yıllık yatırım bütçelerinin yüzde 10'unun kentsel dönüşüm projelerinde kullanılması sağlanmalıdır. Bu ayrılan kaynağında doğru amaçla kullanıldığı denetlenmelidir.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@