T.C. İle Tapu Sorgulama Şifresiz! e-Devlet Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Tapu bilgileri sorgulama işlemleri farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Pek çok kişi başkasına ait tapu haciz, şerh, kayıt bilgilerini sorgulama yöntemlerini araştırmaktadır. E devlet tapu sorgulama!

Emlak Haberleri 15.05.2022 - 08:25 15.05.2022 - 08:26 Gülcan Özer

Taşınmazların sahiplerini göstermek için düzenlenen belgeye tapu adı verilmekte olup, ülkemizde bu kayıtlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tutulmaktadır. Tapular üzerinde yapılan satış, devir, bağış gibi her işlem oluşturulan tapu kütüğü üzerinden takip edilir ve taşınmaz sahibine tapu belgesi verilerek kayıt altına alınır. 

Pek çok kişi tapu bilgisini sorgulama konusunda araştırma yapmakta olup, özellikle de başkasına ait tapu sorgulama işlemleri çok sık sorulmaktadır. Peki, tapu sorgulama nereden, nasıl yapılır, e-devlet tapu sorgulama işlemi nedir, başkasına ait tapu nereden, nasıl öğrenilir?

TKGM TAPU SORGULAMA! T.C. İLE TAPU SORGULAMA ŞİFRESİZ YAPILABİLİR Mİ?

Tapu bilgilerinin tümü Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM sistemleri üzerinden tutulmakta olup e devlet sistemi üzerinden kişilere tapu bilgilerini görüntüleme imkanı sunulmaktadır. Ancak, kişilerin güvenliği ve mal varlığı bilgilerini korumak adına bu işlem e-Devlet üzerinden sunulmaktadır. e-Devlet şifresi olan kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra kimlik numarası ile tapu bilgilerini öğrenebilir. 

tapu bilgileri sorgulama

e-Devlet şifreniz yoksa ve tapu bilgilerini öğrenmek istiyorsanız bu durumda kullanmış olduğunuz bir mobil bankacılık uygulaması varsa şifresiz olarak e devlete geçiş yaparak tapu bilgileri sorgulama imkanından yararlanabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yapan kişiler buradaki ana menüde yer alan e-devlet sistemine geçiş linkini tıklayarak sisteme giriş yapabilirler. 

tapu bilgileri sorgulama ekranı

Giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan arama bölümüne tapu bilgileri yazıp, çıkan seçeneklerde Tapu Bilgileri Sorgulama (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) linkini tıklamanız durumunda kimlik numarası ile eşleşen tapu bilgilerinize ulaşabilirsiniz. 

tapu-ana-sayfa

BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA YAPILABİLİR Mİ, AVUKAT TAPU BİLGİLERİNİ ÖĞRENEBİLİR Mİ?

Tapu bilgilerinin gizliliği esas olup eşlerin dahi birbirinin tapu kayıtlarına izinsiz olarak ulaşması yasaktır. Ülkemizde başkasına ait tapu sorgulama işlemi sadece avukatlar tarafından yapılabilmekte olup avukat tapu sorgulama yetkisi de sadece açılan davalarda taşınmaz bilgilerine kolay erişim imkanı sunmak adına verilmektedir. 

Bunun haricinde tapu sorgulama ekranı e-Devlet üzerinden de yapılabilmekte olup, bu sorgulama için kişinin kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu bilgiler olmadan tapu kaydı sorgulama işlemi yapılamaz. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@