TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Döviz ve Faiz İndirimi Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya geldiği kritip toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası bir daha dolara müdahale edecek mi, faiz indirimi var mı

Finans 02.12.2021 - 12:23 02.12.2021 - 12:27 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve beraberindeki heyet yatırımcılarla bir araya geldiği özel bir toplantı düzenledi. Merkez Bankası yetkilileri ile yatırımcıların bir araya geldiği toplantı sonrasında TCMB Başkanı Kavcıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. 

Dün hatırlanacağı üzere Merkez Bankası tarafından doğrudan satış yapılarak dolar kuruna müdahale edilmişti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalar bu nedenle büyük bir merakla bekleniyordu. Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı ile faiz indirimi yapar mı, faiz indirirse dolar ve altın ne olur, TCMB bir daha dolara müdahale eder mi?

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, FAİZ İNDİRİRSE NE OLUR?

Yatırımcılarla bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı toplantının sona  ermesinin ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. TCMB Aralık ayı PPK toplantısı öncesinde faiz indirimi konusunda da açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum" diyerek sınırlı alan vurgusunu bir kere daha tekrarladı. 

şahap kavcıoğlu dolar açıklaması

Ekonomistlerin Merkez Bankası Aralık ayı faiz indirimi kararı beklentisi 100 baz puan olarak öne çıkarken yabancı bankalarda 2021 yıl sonu faiz beklentisi rakamı olarak yüzde 14 rakamını açıklamıştı. Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı şu anda yüzde 15 olarak uygulanırken 100 baz puan faiz indirimi yapılması durumunda söz konusu oran yüzde 14 seviyesine çekilmiş olacak. 

aralık toplantı tarihi ne zaman

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası PPK faiz kararı Aralık ayı toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Alınacak olan faiz kararı saat 14:00 itibari ile kamuoyuna ilan edilecek. 

MERKEZ BANKASI BİR DAHA DOLARA MÜDAHALE EDECEK Mİ, EDER Mİ?

Dün yapılan dolar kuru müdahalesi sonrasında Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu toplantı sonrasında konu hakkında yapmış olduğu  açıklamasında "Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezerv artırmaya devam edeceğiz. Döviz piyasasında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumu var. TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir" diyerek gerekli görülmesi durumunda Merkez Bankası tarafından yeniden piyasaya müdahale edilebileceğini dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@