TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Faiz İndirimi, Dolar ve Enflasyon Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu son dakika açıklamaları yaptı. Merkez Bankası döviz rezervi, enflasyon, para politikası, mevduat hesapları ve faiz indirimi açıklamalarının detayları!

Finans 07.10.2021 - 10:55 07.10.2021 - 10:56 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Eylül ayı PPK toplantısı yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında ilk kez yatırımcılarla bir araya geldi ve kritik açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin sürmesi nedeniyle herkesin pas geçmesi beklediği Eylül 2021 PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası piyasalarda büyük bir deprem etkisi yaratmıştı. 

Yaşanan depremin artçı şokları ile dolar kuru son derece hızlı bir yükseliş yaşarken 8,95 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kıran dolar kurunda yaşanan yükseliş ve Türk Lirası'nın yaşadığı değer kaybı nedeni ile Merkez Bankası eleştirilerin odağına oturmuştu. Alınan faiz indirimi kararı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ilk kez bir toplantıya katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN SON DAKİKA ENFLASYON AÇIKLAMASI! 

Yapılan faiz indirimi sonrasında ilk kez basın mensuplarının karşısına çıkan Şahap Kavcıoğlu çekirdek enflasyon göstergelerinde yavaşlama gördüklerini belirterek "Öncü göstergeler 3. çeyrekte iktisadi faaliyette iç talebin de etkisiyle güçlü seyre işaret ediyor. Arızi unsurlar ortadan kalktıkça enflasyonda geçici etkilerin de ortadan kalkacağını beklemekteyiz. Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor" diyerek bir kere daha enflasyonun düşeceğini dile getirdi. 

şahap kavcıoğlu açıklama

MEVDUAT FAİZİ VE MERKEZ BANKASI REZERVİ AÇIKLAMASINDA NELER SÖYLENDİ?

Muhalefetin en çok eleştirdiği konuların başında yer alan rezervler konusunda da açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu "Rezervlerimiz 85 milyar ABD doları seviyelerinden 122 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz" diyerek rezervi 122 milyar dolar olarak açıkladı.

Mevduat hesahları hakkında "Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan TL mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti. Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor. Yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydetti" dedi. 

Kredi büyümesinde yavaşlamanın sürdüğünü belirten Kavcıoğlu enflasyonda geçici unsurların etkisini yitirmesini beklediklerini dile getirdi. Ekim ayı toplantısı öncesi yapılan açıklamalar merakla bekleniyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@