TCMB faiz kararı sonrası gözler ABD'de! FED Nisan Mayıs faiz artırımı kararı ne zaman hangi gün açıklanacak?

Merkez Bankası Nisan 2022 faiz kararı açıklandı. Döviz ve Altın Piyasası için çok önemli olacak ikinci karar ise FED Faiz Artırımı / İndirimi olacak. Peki FED kararı ne zaman açıklanacak?

Finans 14.04.2022 - 17:25 14.04.2022 - 17:25 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Yüksek enflasyon oranları Merkez Bankalarının faiz kararlarını doğrudan etkiledi. Alınan kararlar ise para piyasalarının ve ekonomilerin yeniden şekillenmesine neden oluyor. Bu kapsamda Türkiye'de; Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı ile ABD Merkez Bankası FED'in kararları yakından takip ediliyor. 

TCMB FAİZ KARARINI AÇIKLADI SIRA FED'DE

Merkez Bankası Nisan 2022 dönemi faiz kararını açıkladı. Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık ettiği Para Politikaları Kurulu toplantısında ayrıca Kurul Üyeleri Taha Çakmak, Mustafa Duman, Emrah Şener, Yusuf Tuna yer aldı. PPK toplantısı sonrası ise faiz kararı açıklandı. TCMB'nin web sayfasından yapılan resmi açıklamada "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." bilgileri yer aldı. 

Merkez Bankası'nın kararı piyasaların beklediği şekilde olurken gözler heme FED'in alacağı karara çevrildi. 

ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan açıklamalar yeni bir faiz artırımına işaret etmişti. Öyle ki ABD'den gelen son enflasyon oranları son 40 yılın zirvesi olurken müdahale sinyalleri verilmişti. Mart 2022 toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışına giden FED'in bir sonraki toplantıda da faiz artırımı kararı alabileceği bildirildi. 

Daha önceden ilan edilen takvime göre; ABD Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz toplantısı 3 Mayıs Salı günü başlayacak. Toplantı 2 gün sürecek ve faiz artırımına yada indirimine ilişkin karar 4 Mayıs Çarşamba günü akşam saat 21.00'de açıklanacak. 

ABD'de politika faiz oranları yüzde 0.25 seviyesinde bulunuyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@