TCMB Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur Mart 2022? Ekonomistlerin Faiz Tahmini Beklentisi Yorumu!

Dolar, altın, borsa, kripto para, bitcoin, gümüş! Yatırım araçları Merkez Bankası Mart toplantısı faiz kararı için beklemede. Peki, ekonomistler faiz kararı için ne diyor? Ekonomistlerin faiz tahmini!

Finans 14.03.2022 - 07:50 14.03.2022 - 08:41 Gülcan Özer

Son dönemde Merkez Bankası Mart 2022 toplantısı ile 1000 baz puan faiz artırımı yapılacağı yönünde spekülatif açıklamalara imza atılması ile gözler bir kere daha kritik TCMB toplantısına çevrilmişti. Bazı ekonomistler tarafından dile getirilen iddialarda kur korumalı TL Vadeli mevduat hesabında yüksek ödeme yapmamak adına Merkez Bankası'nın Mart toplantısında şok faiz artırımı yapacağı ve böylelikle dolar kurunu sert bir şekilde düşüreceği iddia ediliyordu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB toplantısı ile faiz artırımı kararı açıklanacağı iddiaların gündeme gelmesinin ardından toplantı daha da yakından takip edilmeye başlanırken süreçte ekonomistlerin Merkez Bankası faiz kararı tahmini beklentisi yorumlar da önem kazanmıştı. Beklenen anket sonuçları açıklandı. AA Finans Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketi ile ekonomistlerin kritik tahmini belirlenmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİ ANKETİ MART 2022! EKONOMİSTLER FAİZ KARARI İÇİN NE DİYOR?

Mart ayının en kritik ekonomik verileri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart 2022 PPK toplantısı faiz kararı öncesi kritik öneme sahip beklenti anketi sonuçları açıklandı. Anadolu Ajansı Finans grubu tarafından gerçekleştirilen beklenti anketi sonuçları kamuoyuna açıklandı. 

aa finans beklenti anketi mart 2022

AA Finans Merkez  Bankası faiz kararı beklenti anketi Mart 2022 sonuçlarına göre ekonomistler Merkez Bankası tarafından bu ayki toplantının da pas geçilmesini bekliyor. 18 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen ankette medyan beklenti politika faiz oranının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu. 

tcmb faiz kararı

MERKEZ BANKASI MART AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, MART 2022 PPK TOPLANTI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından Mart toplantısı ile faiz artırımı yapılmasına kesin gözü ile bakılırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılacak olan toplantının önemi de artmıştı. Kritik faiz kararının açıklanacağı toplantı 17 Mart 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Toplantıda Para Politikası Kurulu tarafından alınan kararı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu saat 14:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edecek. Verilecek olan karar hem bankaların faiz oranlarını, hem de altın, dolar, bitcoin, borsa gibi yatırım araçlarının fiyatlarını doğrudan etkileyecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@