Tek Evi Olan Ödediği Parayı Geri Alacak! Emlak Vergisi Ödeyenler İçin Geriye Dönük 5 Senelik Para İadesi KDK Kararı

Emlak vergisi ödeyenler dikkat! Kamu Denetçiliği Kurumu KDK emlak vergisi muafiyeti ve para iadesi hakkında emsal karar açıkladı. Ev hanımı, emekliler, dul ve yetimlere vergi muafiyeti para iadesi!

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 14:07 12.10.2021 - 14:07 Gülcan Özer

Emlak vergisi ödeyenlere müjde! Kamu Denetçiliği Kurumu KDK belediyelerin dönem dönem ödeme yapmadıkları şikayetleri ile gündeme gelen emlak vergisi para iadesi hakkında emsal karar açıkladı. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan milyonlarca kişiye geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi geldi. 

Kami Denetçiliği Kurumu yapılan başvuruyu değerlendirdi ve ev hanımı olmasına rağmen emlak vergisi ödeyen kişinin para iadesi talebini haklı buldu. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğunu öğrenen ve belediyeye başvuru yaparak muafiyet hakkı elde eden kişiye geriye dönük ödemiş oldukları paranın iade edilmesi kararı aldı. Alınan karar diğer belediyelere örnek olması açısından da büyük önem taşıyor. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ NEDİR?

Ülkemizde taşınmaz malı olan herkes emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmekte olup bazı kişiler için sıfır oranlı emlak vergisi hakkı tanınmaktadır. Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisinde de daha adil bir vergilendirme amacı ile evi olmasına rağmen vergi ödeme gücü olmayan bazı kişilere muafiyet yani vergi ödememe hakkı tanınmaktadır. 

emlak-vergisi-para-iadesi-2

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Türkiye sınırları içerisinde müstakil ev, apartman dairesi, bağ, bahçe, tarla, arsa, dükkan ve işyeri gibi taşınmaz malı olan, emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmayan herkes emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir. 

Konutu olmasına rağmen bazı kişilere ise emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Sahip olduğu tek evi 200 metrekare büyüklüğü geçmemesi şartı ile;

Emekli maaşından başka hiçbir geliri olmayan emekliler, 

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları,

İşsiz kişiler ile şehidin dul eşi ve yetimleri sıfır oranlı emlak vergisi hakkına sahiptir. 

kimler emlak vergisi ödemez-1

EMLAK VERGİSİ İADESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ! 

... Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına

Belediyeniz sınırları içerisinde yer alan .... adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak ... (en fazla 5 yıl olarak yazılabilmektedir) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim.

Saygılarımla

İsim Soyisim

Tarih

İmza

EMLAK VERGİSİ GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ HAKKINDA KDK TARAFINDAN AÇIKLANAN EMSAL KARAR NEDİR?

KDK kararına konu olan halay Sakarya'nın Hendek ilçesinde yaşandı. Hendek ilçesinde yaşayan ev hanımı muafiyet hakkı olduğundan habersiz olduğu için sahip olduğu tek ev için emlak vergisi ödedi. Daha sonra ise belediyeye başvuruda bulunarak muafiyet hakkı tanınmasını sağladı ve geriye dönük ödediği paraların kendisine iade edilmesini talep etti. 

kdk-kararı-emlak-vergisi-1

kdk-kararı-emlak-vergisi-2

KARAR METNİNİN PDF FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ...

Belediye emlak vergisi para iadesi yapmayınca KDK'ya başvuruda bulunan ev hanımı emsal karar çıkarmayı başardı. KDK, Hendek Belediyesi tarafından geriye dönük 5 senelik emlak vergisi para iadesi yapılması yönünde karar açıklarken söz konusu kararı KDK Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzaladı. Söz konusu karar para iadesi yapmayan tüm belediyeler için emsal olması açısından büyük önem taşıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@