Tek Evi Olanlara Emlak Vergisi Müjdesi! Geriye Dönük 5 Senelik 7 Bin Lira Para İadesi Yapılacak

Tek evi olanlar vergi öder mi sorusuna yanıt olacak emsal karar açıklandı. Tek evi olan emlak vergisi 2021 uygulaması için KDK emsal karar açıkladı, geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi geldi!

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 15:15 09.09.2021 - 15:23 Gülcan Özer

Her sene düzenli olarak ödenen emlak vergisi hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık yeni bir emsal karar açıkladı. Açıklanan karar kapsamında tek evi olmasına ve emlak vergisi muafiyeti için aranılan şartları taşıyan kişilerin yapmış oldukları emlak vergisi ödemesi hakkında para iadesi kararı bir kere daha tekrarlanmış oldu. 

Türkiye'de milyonlarca kişi emlak vergisi öderken her sene ödenen bu vergi hakkında bazı kişilere muafiyet hakkı tanınıyor. Bu hakkı bilmediği için ödeme yapan binlerce kişi bulunurken, geriye dönük 5 senelik para iadesi hakkı ile belediyeler haksız yere tahsil ettikleri bu tutarları geri ödemek zorunda kalıyorlar. Söz konusu ödemeyi almak için emlak vergisi para iadesi dilekçesi yazılması yeterli oluyor. 

TEK EVİ OLAN EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emlak vergisi muafiyeti kanunu kapsamında belirli kriterleri taşıyan kişiler bu vergiden muaf tutulmuşlardır. Ödemesi zorunlu olan emlak vergisi kapsamında Türkiye sınırları içerisinde ev, işyeri, dükkan, apartman dairesi ve arsa gibi taşınmazları bulunan kişiler her sene biri Mart ayında diğeri ise Kasım ayında başlayan 2 dönemde emlak vergisi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. 

emlak-vergisi-muafiyet-listesi

Ancak tüm vergilerde olduğu gibi emlak vergisinde de devlet zorda olan kişilere kolaylık tanıyarak vergi muafiyeti hakkı tanımaktadır. Bu hak kapsamında sahip olduğu evin tek evi olması şartı ile brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen SGK üzerinden emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığından ibaret geliri bulunan emekliler, şehidin dul eşi ve yetimleri ile, işsiz olan vatandaşlar, ev hanımları emlak vergisisinden muaftır. 

EMLAK VERGİSİ GERİYE DÖNÜK 5 YIL DİLEKÇESİ İLE ÖDEDİĞİNİZ PARAYI GERİ ALABİLİRSİNİZ! 

Emsal karara konu olan olay Antalya Konyaaltı Belediyesi ile yaşandı. Emekli olan babası vefat eden kişi Konyaaltı Belediye Başkanlığı’na ikamet ettiği tek evi olan taşınmazı hakkında vergi borcu yoktur yazısı almaya gitti. Ancak belediye söz konusu taşınmazın 7 bin 171 liralık emlak vergisi borcu olduğunu gösteren yazı çıkardı. 

Vatandaş babasının emekli olduğunu belirterek bu paranın iadesini talep etti. Ancak belediye tarafından gönderilen yazıda Emlak Vergisi bildirimi yapılmadığı bu nedenle de para iadesi yapılamayacağı yönünde bildirim yapıldı. Bunun üzerine vatandaş Kamu Denetçiliği Kurumu KDK üzerinden başvuru yaptı. 

kdk-emlak-vergisi-emsal-kararı

Kararın tam mentine ulaşmak için BURAYI TIKLAYINIZ...

emlak-vergisi-muafiyet-listesi

KDK tarafından açıklanan emsal kararda vatandaş haklı bulunarak Konyaaltı Belediye Başkanlığı tarafından tahsil edilmek istenen 7 bin 100 TL'lik ödemenin iadesine karar verilirken daha öncede KDK tarafından belediyelerin emlak vergisi para iadesi konusunda alınan çok sayıda emsal karar bulunuyor. 

ÖDENEN EMLAK VERGİSİ GERİ ALINIR MI, EMLAK VERGİSİ İADESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR, BELEDİYELERDE EMLAK VERGİSİ KAÇ YIL GERİYE DÖNÜK ALINABİLİR?

Evet, muafiyet hakkı olmasına rağmen emlak vergisi ödeyen kişiler para iadesi hakkına sahiptir. Para iadesi için geriye dönük en fazla 5 sene uygulaması yapılmakat olup ödeme yapılan belediyenin emlak servisine şahsen başvuru yapılması yeterlidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@