Tek Eviniz Varsa Devletten İade Alacağınız 7 Bin Liranız Olabilir! Emlak Vergisi Muafiyeti İle Para İadesi Nasıl Alınır?

Tek evi olanlara emlak vergisi iadesi müjdesi! Tek evi olan ev hanımlarının, işsizlerin ve emeklilerin emlak vergisi muafiyeti hakkı para iadesi yapılacak! Emlak vergisi geriye dönük 5 yıl dilekçesi!

Emlak Haberleri 12.12.2021 - 09:49 12.12.2021 - 10:03 Gülcan Özer

Tek evi olanlara para iadesi müjdesi geldi! Sıfır oranlı emlak vergisi için beklenen duyuru yayımlanırken emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılacağı ilan edildi.

Belediyeler geriye dönük para iadesi konusunda yapılan başvuruları bazen olumsuz olarak yanıtlarken konu hakkında emsal karar KDK tarafından açıklandı. Kamu Denetçiliği Kurumu KDK emlak vergisi para iadesi konusunda emsal karar açıkladı ve muafiyet hakkı olmasına rağmen ödeme yapan kişilere ödedikleri paranın geriye dönük 5 senelik olarak iade edilmesine karar verdi.

EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ HAKKINDA EMSAL KARAR AÇIKLANDI!

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında tek evi olanlara para iadesi konusunda beklenen müjdeli haber gelmiş oldu. Daha önce defalarca yapılan açıklamalara rağmen bazı belediyeler emlak vergisi muafiyeti olan tek ev sahiplerinin bu haktan haberdar olmadığı için ödediği vergilerin para iadesini yapma konusunda zorluklar çıkarıyordu. 

emlak vergisi para iadesi emsal karar örneği

Açıklanan emsal karar kapsamında tek evi olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan bir vatandaşın ödemiş olduğu 7 bin 171 liralık emlak vergisi parasının iade edilmesine hükmedildi. Bilindiği üzere emlak vergisi konusunda belirli kişilere muafiyet hakkı tanınırken bu kişiler sıfır oranlı emlak vergisi hakkından yararlanıyorlar. 

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Vergilerin tümünde eşitlik ilkesi gereğince belirli gruplara muafiyet hakkı tanınmakta olup, bu kişilerden vergi tahsil edilmez. Bu uygulamaya sıfır oranlı emlak vergisi adı verilmektedir. Kişinin bu haktan yararlanmak için belediyeye giderek beyanda bulunması yeterlidir. Hiçbir belge verilmesi zorunlu değildir. Kişinin beyanı yeterli kabul edilmektedir. 

EMLAK VERGİSİ İADESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ 2021!

emlak vergisi iade dilekçesi örneği 12 aralık

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Vergilemede adaleti sağlamak adına tek evi olması şartı ile emekli maaşı dışında başka hiçbir ek geliri bulunmayan emekliler ile hiçbir geliri, kazancı bulunmamak şartı ile ev hanımları, işsiz kişiler, engelliler, şehidin dul eşi ile yetim çocukları sıfır oranlı emlak vergisi hakkından yararlanırlar. Bu kişilerin şahsen belediyeye başvuru yaparak beyanda bulunmaları emlak vergisi muafiyeti için yeterlidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@