Tek Kalemde 30.000 TL! Prefabrik Ev Desteğiyle Kendi Evinizi Kurun

Aile Bakanlığı'nın 2021 yılı prefabrik ev yardım tutarı 30.000 TL. Bakanlıkyan destek alacak olan vatandaşlar şartları sağladıklarında 30.000 TL'yi anında kullanabilecekler. Peki şartlar neler?

Tek Kalemde 30.000 TL! Prefabrik Ev Desteğiyle Kendi Evinizi Kurun

Aile Bakanlığı'nın yardım planlaması kapsamında prefabrik ev yardımları pek fazla bilinmiyor. Bakanlık barınma alanında sorun yaşayan vatandaşlar için sağladığı desteği belli bir süre önce yeniledi.Başvuru şartlarında yenilik yapmayan Aile Bakanlığı sadece sağlanan destek tutarını yükseltti.

30.000 TL PREFABRİK EV YARDIMI NASIL ALINIR?

Prefabrik ev yardımında destek tutarı 30.000 TL uygulanacak. Aileler başvurularını yaptıktan sonra aile Bakanlığı inceleme sürecini başlatacak. Aile Bakanlığı'na bağlı ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini ilçelerde devam ettiren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları prefabrik ev yardım sürecini yürütecekler.

Bakanlığın sağladığı destek için başvuru yapacak olan aileler için süreç başladığında, ilgili sosyal yardım inceleme personelleri araştırma başlatacaklar. Ailenin maddi durumları başta olmak üzere tüm imkanları araştırılacak. Eğer ailenin maddi durumu barınma yardımı almaları için uygun çıkarsa Aile Bakanlığı 30.000 TL ödeme yapacak. Ancak bakanlık personelleri söz konusu destek için onay vermezlerse hiçbir ödeme yapılmayacak.

PREFABRİK EV DESTEĞİ ALABİLMENİZ İÇİN ŞARTLAR

Prefabrik ev desteği alınabilmesi için sağlanması gereken şartların başında maddi ve ekonomik durum geliyor. Eğer ailenin sosyal güvencesi varsa, aile hane geliri yüksek ise prefabrik ev desteği alamaz. Bakanlık sadece ihtiyaç sahibi olanlar için 30.000 TL ödeme yapıyor.

Aile Bakanlığı prefabrik ev desteğinin kimlere sağlandığına dair başvuru şartı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

"Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2021 yılı için 852,53 TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma"

Ayrıca prefabrik ev desteğinin sağlanabilmesi için ailelerin yaşadıkları evlerin kötü durumda olması gerekiyor. Sağlıksız, çok kötü koşullarda yaşayan aileler kendi prefabrik evlerini alabilmek için başvuru yapabilecekler.

BARINMA YARDIMLARINDA TUTAR LİSTESİ

Eğer aileler prefabrik ev yapmak isterlerse 30.000 TL Aile Bakanlığı desteği alacaklar. Ancak betonarme ev yapılmak istenirse destek tutarı 30.000 TL olacak. Başvuru işlemlerini kendi kaymakamlıklarına yapabilirsiniz. Kaymakamlık - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvurular kabul edilecek.

SONRAKİ HABER