Tek Seferlik 1192 TL! Bu Para İşi Olmayanlara Verilecek

Aile Bakanlığı ve İŞKUR'un ortak yürüttüğü bir sosyal yardım programı kapsamında işi olmayanlar, çalışmayanlar, işsizlere 1192 TL net ödeme yapılacak. İşte bakanlığın destek şartları...

Tek Seferlik 1192 TL! Bu Para İşi Olmayanlara Verilecek

Aile Bakanlığı'nın bilinen çok sayıda destek ödemesi bulunuyor. Diğer kamu kurumları ile bağlantılı olan birlikte çalışan Aile Bakanlığı, ihtiyaç sahibi olan ailelere her alanda önemli imkanlar sağlıyor.

Bakanlığı 2021 yılı destek programında yer alan desteklerden birisi de işe başlama yardımı.

İŞE BAŞLAMA YARDIMI İLE İŞSİZLER 1192 TL ÖDENECEK

İşe başlama yardımı halihazırda sosyal yardım ödeneği alan vatandaşlara ödenir. Aile Bakanlığı'na daha önceden başvuruda bulunmuş ve farklı bir alanda sosyal yardım alan ailelerde işsiz konumda olan vatandaşların işe başlama aşamasında bu destek sağlanır.

Program; sosyal yardım alan ailelerin işe başlamaları sürecinde gerekli olan masrafların karşılanmasını amaçlar.

Bakanlık destek ödemeleri için yaptığı açıklamasında kimlerin destek ödemesi alabileceğine yanıt verdi. Aile Bakanlığı İşe Başlama Yardımı hakkında "3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcıları" açıklamasında bulundu. Bu açıklama kapsamında sosyal yardım alan, işsiz olan, işe başvuran ve iş başvurusu kabul edilen vatandaşlara ödenir.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ ORANINDA ÖDENECEK

İşe başlama yardımı brüt asgari ücretin üçte biri oranında ödenecek. 2021 yılında brüt asgari ücret 3577 TL olurken bu tutarın üçte birlik bölümü 1192 TL'ye denk geliyor.

İŞKUR DETAYINA DİKKAT

İşe başlama yardımında bir diğer önemli husus İŞKUR detayı. Aile Bakanlığı destek ödemelerinden faydalanılabilmesi için vatandaşların iş başvurularını İŞKUR üzerinden yapmış olmaları gerektiğini bildirdi.

1192 TL'lik desteği almak isteyen vatandaşlar hem detaylı bilgi hemde başvuru işlemlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek yapabilirler.

SONRAKİ HABER