Tek Tek Hesaplandı! SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı Temmuz Enflasyon Farkı ve Zam Oranları Ne Kadar?

Emekli ve memurlara yılda iki defa yapılan zam kapsamında yeni oranlar araştırılmaya başladı. Peki, 2022 Temmuz emekli ve memur zammı ne kadar? İşte detaylar…

Finans 17.05.2022 - 15:06 17.05.2022 - 15:07

Türkiye’de her yıl 6 aylık enflasyon rakamlarına göre memur ve emeklilere zam yapılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre önümüzdeki temmuz ayında ilgili gruplara yapılacak zam oranları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Henüz 4 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından kalan 2 verinin de gelmesiyle asıl rakamlar belirlenecek.

Emekliler İçin Şimdiden Zam Oranı Yüzde 30’u Geçti!

TÜİK enflasyon rakamlarına göre yapılacak zam kapsamında sadece yılın ilk 4 ayına ilişkin enflasyon verilerinde bile yüzde 31,71 oranı görüldü. SSK (4a) ve Bağ Kur (4b) emeklileri için 4 aylık zam oranı yüzde 31,71 olarak açıklanan verilere göre hesaplanırken, memur zammı için yüzde 31,21 oranına kesin gözüyle bakılıyor.

2022 Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

TÜİK tarafından yılın ilk 4 ayına ilişkin açıklanan enflasyon verilerinin ardından yeni rakamlar ortaya çıktı. Mevcut rakamlara göre kalan 2 ayın enflasyonu yüzde 0 bile çıksa emekli Temmuz zammı yüzde 31,71 olarak kesinleşti.

Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları dikkate alındığında ise memur ve memur emeklisinin Ocak 2022’de yüzde 7,5 olarak aldıkları yüzde 7,5 oranı da dikkat çekiyor. Toplu sözleşme zammı da alarak memur ve emeklisi için de ciddi bir maaş artışı görülebilecek. Bu kapsamda beklentilere göre en düşük memur maaşı 6 bin 429 TL’den 9.033 TL’ye çıkacak. En düşük emekli aylığı ise 6 bin 026 TL’ye kadar yükselmesi bekleniyor.

Bakan Bilgin’den Temmuz Zammı Açıklaması!

vedat-bilgin-asgari-ücret-kabine

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 Temmuz zammına ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunmuştu. Temmuz zammına ek olarak sosyal refah düzenlemesi üzerinde de çalıştıklarının müjdesini vermişti. Emekli ve memur maaşlarında enflasyona dayalı olarak görülen ciddi farkların ardından asgari ücretli milyonlarca vatandaş ise yeni zam beklentisi içine girdi. Ancak bu konuda henüz net bir açıklama bulunmuyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@