Tek Tıkla Hesapla! E Devletten Emeklilik Hesaplaması İle Kaç Yaşında Emekli Olurum Sorusuna Yanıt

Son dakika EYT haberleri sonrası ne zaman emekli olurum soruları bir kere daha gündeme geldi. Kimler hemen emekli olacak, EYT kimleri kapsıyor, etkiler? E devlet emeklilik hesaplama, sorgulama ekranı!

Gündem 07.11.2021 - 15:55 07.11.2021 - 15:55 Gülcan Özer

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT son dakika gelişmesi ile AK Parti tarafından konu hakkında yeni bir çalışmanın başladığının duyurulması ile büyük heyecan yaşanmıştı. Özellikle de emeklilik prim gün sayısı dolan ya da doldurmasına az kalan ancak yaşa takılanlar yeniden emeklilik yaşı hesaplama işlemlerine dönüş yaptı. 

Emeklilik düzenlemesi ile bazı kişilerin emeklilik yaşlarının 2-3 sene erkene çekilecek olması memnuniyet yaratırken söz konusu düzenlemeden yararlanacak olan kişiler de merak konusu olmuştu. Peki, EYT kimleri kapsıyor, etkiler, Bugün EYT çıkarsa kimler emekli olur, hemen emekli olacak?

E DEVLET EMEKLİLİK SORGULAMA! NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? 

Emeklililk sorgulama işlemi E Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu işlem için e devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapmanız, ardından da arama bölümüne ne zaman emekli olabilirim yazmanız yeterli olacaktır. 

e devlet emekli olma şartları

Karşınıza gelen ekranda sigorta kolu (SSK'lı çalışanlar için 4A olarak yazılmaktadır), ilk işe giriş tarihi bilgisi ve toplam prim ödeme gün sayısı bilgilerini girerek normal koşullarda emeklilik için aranılan kriterleri öğrenmeniz mümkündür. Yani emeklilik yaşı ve prim gün sayısı bilgileri bu ekrandan görüntülenmektedir. 

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR, ETKİLER?

EYT olarak tanımlanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar emekli olmak için aranılan prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi gibi şartları taşıyan ancak yaş engeline takıldığı için emekli olamayan kişileri kapsamaktadır. Kanun 1999 senesinden yürürlüğe girdiği için ilk işe giriş tarihi 1999 yılı ve öncesi olanlar EYT kapsamına girmektedir. 

Yapılacak yasal düzenleme ile EYT kapsamına giren kişilerin emeklilik yaşlarının 2-3 sene erkene çekileceği beklentisi hakim olurken yine staj tarihinin ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmesi de düzenleme kapsamına alınması beklenen önemli maddeler arasında yer alıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@