Teknik Analiz ve Uzman Yorumları İle Gram Altın Fiyatları Ne Olur, Altın Yükselişini Sürdürür Mü?

Altın fiiyatları sert düşüş ve yükselişlerin yaşandığı yeni döneme girdi. 530 TL sınırını aşan gram altının gideceği yön merak konusu oldu. Altın nereye kadar yükselir, uzman yorumları ile beklentiler

Finans 19.10.2021 - 14:37 19.10.2021 - 14:37 Gülcan Özer

Gram altın fiyatları yükselecek mi sorusu dalgalanan altın fiyatları sonrasında yeniden gündeme gelirken ekonomistlerin uzman yorumları da takip ediliyor. Dolar kurunun 9,30 TL seviyesini aşarak rekor tazelemesi sonrasında gözler bir kere daha altın fiyatlarına çevrildi. 

Altın fiyatları yaşanan sert yükseliş ile 530 TL seviyesinin üzerine hızlı bir yükseliş gösterirken piyasalar Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan kritik faiz kararı verisine çevrildi. Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı Perşembe günü açıklanacak. Faiz indirimi endişesi ile dolar kurunda ise sert fiyatlamalar devam ediyor. 

ALTIN FİYATLARI UZMAN YORUMLARI: GRAM ALTIN NE OLUR, ALTINDA YÖN NEREYE DOĞRU GİDER?

Uluslararası piyasada ons altında yaşanan yoğun baskıya rağmen iç piyasada gram altın fiyatı dolar kurundan aldığı destek ile yükselişini 19 Ekim 2021 tarihine de taşımayı başardı. Altında yaşanan yükseliş sonrasında altın borcu olanlar ve altın almak isteyenler kadar elinde altını olanlar da fiyatta yönün ne olacağı sorusuna yanıt aramaya başladı. An itibari ile gram altın alış fiyatı 531,71 TL ve satış fiyatı 531,83 TL seviyesinde yer alırken çeyrek altın alış fiyatı 859 TL ve satış fiyatı ise 874 TL oldu. 

19-ekim-altın-fiyatları-listesi

Hatırlanacağı üzere gram altın 6 Kasım tarihinde 540 lira seviyesine tırmanarak tüm zamanların tarihi rekor zirvesini görmüş ve günün kapanışını 534 liradan yaparak günün rekor kapanış verisini gerçekleştirmişti. Gram altın fiyatının tekrar 531 TL seviyesinin görmesinin üzerine uzmanlar yeni rekor tahminlerini açıklamaya başladı. 

Gram altının fiyatı bugün 534 TL seviyesinin üzerinde bir kapanış yaparsa yeni rekor kırılmış olacak. Dolar endeksi ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri rakamlarında yaşanan düşüş altın fiyatlarını desteklerken Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak hamleler, alınacak kararlar ve atılacak adımlar ons altının fiyatı için belirleyici olarak takip edilirken iç piyasada ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından 21 Ekim 2021 Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı verisi takip edilecek. Olası bir faiz indirimi kararı çıkması halinde ilk etapta dolar kuru ve altın fiyatları için yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@