Meclise Kanun Teklifi Verildi! Sosyal Medya Hesaplarına Giriş Kimlik Numarası İle Yapılacak

İnternet ortamında işlenen suçların artması üzerine meclise yeni bir kanun teklifi verildi. Milliyetçi Hareket Partisi MHP tarafından meclise verilen "İnternet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi" kanun teklifi ile önemli düzenlemeler geliyor. Tasarı yasalaşırsa sosyal medya hesaplarına giriş TC Kimlik Numarası ile yapılacak. Detaylar haberimizde...

Meclise Kanun Teklifi Verildi! Sosyal Medya Hesaplarına Giriş Kimlik Numarası İle Yapılacak

Son dönemde özellikle de sosyal medya hesapları üzerinden yayılan asılsız haberler üzerine MHP tarafından meclise kanun teklifi verildi. 

SOSYAL MEDYA HESAPLARINA GİRİŞ KİMLİK NUMARASI İLE OLACAK, SAHTE HESAP AÇILMASI ENGELLENECEK 

Konu hakkında açıklamada bulunan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk "Türkiye'den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye'de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye'de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır" diyerek meclise verdikleri kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Kanun teklifi yasalaşırsa bu durumda sosyal medya hesaplarına giriş sadece kimlik numarası ile yapılacak. Bu sayede sahte hesap açılmasının önüne geçilecek. Yapılan araştırmalara göre 2018 yılının ilk 3 aylık döneminde 1,2 milyar sahte hesap silinirken Türkiye'de sahte hesaplar üzerinden en çok yalan haber üretilen ülkeler arasında bulunuyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)