Telegram Yeni Özelliklerini Duyurdu! Hedef Kitle Eski WhatsApp Kullanıcıları!

Facebook’un içinde bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcılarına seçim hakkı tanımayarak aldığı, zorunlu güncelleme kararının yankıları uzun süre devam etmişti.

Telegram Yeni Özelliklerini Duyurdu! Hedef Kitle Eski WhatsApp Kullanıcıları!

Facebook’un içinde bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcılarına seçim hakkı tanımayarak aldığı, zorunlu güncelleme kararının yankıları uzun süre devam etmişti. Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kararları sonrasında ise pek çok rakip uygulama kısa süre içinde milyonlarca yeni kullanıcı ile buluşturlar.

Otomatik Mesaj Silme Özelliği

Geniş bir kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, WhatsApp kullanıcılarının işine yarayacak özelliklere kavuşuyor. The Verge tarafından ilk olarak paylaşılan habere göre, İOS ve Android uygulamalar için yayınlanan Telegram 7.5.0 güncellemesi ile platform birden fazla yeniliğe kavuşacak.

Yapılan açıklamalara göre bu güncellemeler ile kullanıcılar ‘’otomatik olarak silinen mesajlar ‘’ özelliği ile buluşacaklar. Özellik ile birlikte, belirli bir konuşma, sohbet için mesajların otomatik şekilde silinmesinden yararlanma seçeneği gelecek. Kullanıcılar bu fonksiyonu kullanırken 24 saat ya da 7 gün arasında tercih gerçekleştirebilecekler. Zamanlayıcı üzerinden tercih ettikleri saat seçeneğini belirleyerek, gönderilen mesajları bu sürede otomatik olarak silecekler.

Aynı özellik Telegram gurupları tarafından da kullanılabilecek. Bu kapsamda otomatik sohbet silme işlemini gerçekleştiren zamanlayıcı alanına ise yalnızca kanalın yöneticisi erişim sağlayabilecek. Söz konusu olan özelliklerin ve güncellemelerin tümünün önümüzdeki günlerde Telegram’a yansıyacağı belirtiliyor.

Rekabet Kızışmaya Başladı!

WhatsApp tarafında yaşanan zor günler ve ilk dönemdeki yoğun haberler geride bırakılırken, uygulamanın kullanıcılarının bir anlık panik ile başka uygulamalara geçiş yaptıkları biliniyor. Bu kapsamda kullanıcılarının bir kısmını kaybeden WhatsApp tarafında da kullanıcıları geri kazanmak amaçlı güncellemeler uygulanılıyor.

Ancak en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamasının imajını zedeleyen zorunlu güncelleme açıklaması ardından rakip uygulamalar da bu alandan çıkan kullanıcı kitlesini kazanmak için yeni güncellemelerini sunuyorlar.

Mesajlaşma uygulamaları arasında şu dönemde ise bir rekabet söz konusu oluyor. Kendi aralarında daha önce bu denli bir rekabete girme gereği duymayan uygulamalar, şimdi ise kullanıcılara kimin daha fazla hitap edeceği konusunda bir rekabet içine girmiş durumdalar.

SONRAKİ HABER