Temel Karamollaoğlu: Süleyman Soylu İstifa Etmeli, İstifaya Direnirse Cumhurbaşkanı Tarafından Görevden Alınmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sedat Peker'in iddialarına ilişkin yetkili ve ilgili isimlerin kamuoyunun beklediği cevapları vermediklerini ve atmaları gereken adımı atmadıklarını söyledi. Karamollaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

Temel Karamollaoğlu: Süleyman Soylu İstifa Etmeli, İstifaya Direnirse Cumhurbaşkanı Tarafından Görevden Alınmalı

Sedat Peker'in ortaya attığı iddiaların Türk siyasetinde tartışmaları devam ediyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir açıklamada bulunarak hükümete tepki gösterdi. Toplumun beklediği cevapların henüz verilemediğini söyleyen Temel Karamollaoğlu haksız yere itham edilenler varsa onların aklanması ve suç işleyenler de varsa onların cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Temel karamollaoğlu, “Son günlerde kamuoyuna yansıyan vahim iddialar gündmei meşgul etmektedir. Maalesef bu iddialar hakkında yetkili ve ilgili kişiler toplumu tatmin edecek cevapları verememişlerdir. Atılması gereken adımlar ise henüz atılmamıştır. Bu tür ciddi iddiaların üzerine giderek haksız yere itham edilenlerin aklanarak itibarlarının zedelenmesi önlenebilir. Ayrıca suç işleyenlerin de adalet önüne çıkarılıp cezalandırılmaları vatandaşlarımızın adalete olan güvenini pekiştirir.” dedi.

SÜLEYMAN SOYLU İSTİFA ETMELİ

Atılması gereken adımlar hakkında da konuşan Temel Karamollaoğlu, “İddialar gereği başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalı. Eğer istifa etmek konusunda direnirlerse Sayın Cumhurbaşkanı bu isimleri görevlerinden almalıdır. Ayrıca soruşturmaları yürütecek savcı ve hakimlere mesleki güvencelerinin yanbında görev yeri ve görev konularında da garanti verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Temel Karamollaoğlu iddiaların kapsamlı bir incelemeye muhtaç olduğunu söyleyerek, “Devlet Denetleme Kurulu derhal görevlendirilmeli ve araştırma, inceleme, soruşturma süreçleri başlatılmalıdır. TBMM'de de bir araştırma komisyponu kurulmalıdır. Bunun yanında basın ve yayın organlarında bu iddilarla ilgili tahkikatin şeffaf bir şekilde yer alabilmesi için açık bir güvence verilmelidir.” dedi.

KİRLİ BİR DÖNEMİN AKTÖRLERİ OLARAK ANILIRLAR

Kamuoyununj vicdanının ikna edilememsi duırumunda iddialara konu olan kişilerin zarar göreceğini söyleyen Temel Karamollaoğlu, “Bu tüm saydığımız adımlar atılmazsa ne olur? İddiaların içerisinde yer alan kişilerin tamamı hem kamuoyu vicdanında hem de tarih önünde kirli bir dönemin aktörleri olarak anılmaktan kurtulamazlar. Bu tahkikatlar suçsuz olanlar için büyük bir aklanma fırsatıdır.” şeklinde konuştu.